پنس با اصلاح قانون اساسی برکناری ترامپ را رد کرد

[ad_1]

“سابقه وحشتناک”

پنس با اصلاح قانون اساسی برکناری ترامپ را رد کرد

به دنبال آشوب های کاپیتول ، دموکرات ها از رئیس جمهور ایالات متحده دونالد ترامپ می خواهند که فوراً استعفا دهد. آنها از معاون وی خواستند تا روندی را برای این کار آغاز کند. اما مایک پنس تا همین امروز روزها ساکت بود.

به روز شده: 13.01.2021 ، 05:49


بر اساس بیست و پنجمین متمم قانون اساسی ، مایک پنس ممکن است رئیس جمهور را با اکثریت اعضای اصلی کابینه ناتوان در تصدی سمت اعلام کند.

بر اساس بیست و پنجمین متمم قانون اساسی ، مایک پنس ممکن است رئیس جمهور را با اکثریت اعضای اصلی کابینه ناتوان در تصدی سمت اعلام کند.

عکس: dpa

واشنگتن. دونالد ترامپ ، رئیس جمهور منتخب ایالات متحده پس از قیام طرفداران خود در پایتخت ، به سمت دومین روند استیضاح خود حرکت می کند.انتظار می رود مجلس نمایندگان آمریکا روز چهارشنبه (به وقت محلی) در مورد آغاز رسمی مراحل استیضاح مشابه ترامپ رای گیری کند. این روش تا زمان رای گیری نهایی ، طبق زمان آلمان ، می تواند تا اواخر عصر چهارشنبه به تعویق بیفتد ، احتمالاً حتی تا عصر پنجشنبه. انتظار می رود اکثریت برخی از جمهوری خواهان نیز اعلام کرده اند که برای برکناری همکاران حزب خود رای خواهند آورد.

در همین زمان ، دموکرات ها سعی کردند با اصلاح قانون اساسی بلافاصله ترامپ را برکنار کنند. مایک پنس ، معاون رئیس جمهور آمریکا که قرار بود این کار را به همراه اعضای کابینه آغاز کند ، سه شنبه شب (به وقت محلی) رسماً چنین اقدامی را رد کرد.

طرفداران عصبانی ترامپ چهارشنبه گذشته – پس از سخنرانی تحریک آمیز ترامپ – در یک جلسه کنگره به کاپیتول حمله کردند و در آنجا ویرانی و ویرانی به بار آوردند. در این شورش ها چندین نفر کشته شدند. شیوع خشونت بی سابقه در مرکز سیاسی ایالات متحده یک شوک بزرگ در سطح ملی و خارج از کشور است. دموکرات ها شخصاً ترامپ را مسئول این ناآرامی ها دانسته و خواستار برکناری فوری وی از سمت ریاست جمهوری شدند – حتی اگر دوره ترامپ به هر حال در چند روز به پایان برسد.

شما ترامپ را به “تحریک شورش” متهم می کنید. روز دوشنبه ، دموکرات ها قطعنامه ای را درباره اتهام ترامپ در مجلس نمایندگان ارائه دادند. روز چهارشنبه رای گیری می شود. در صورت دستیابی به اکثریت مورد انتظار ، روند استیضاح رسماً آغاز می شود.

دموکرات ها در مجلس نمایندگان اکثریت دارند. روز سه شنبه ، برخی از قانونگذاران جمهوری خواه نیز اعلام کردند که به استیضاح ترامپ رأی می دهند. در این میان: لیز چنی ، رئیس ارشد جمهوری خواه ، دختر معاون رئیس جمهور سابق آمریكا ، دیك چنی ، كه یكی از اعضای رهبری جمهوری خواهان مجلس نمایندگان است. وی گفت ، ترامپ “جمعیت” را که به کاپیتول حمله کردند و حمله را آغاز کرد ، جمع کرد. هرگز “خیانت بزرگتری” نسبت به رئیس کابینه و سوگند دفتر وی رخ نداده است.

چندین جمهوری خواه دیگر نیز از استیضاح ترامپ ابراز حمایت کردند. سی.ان.ان به نقل از منابع جمهوری خواه گزارش داد که سرانجام حداکثر 20 نماینده از حزب می توانند به آن بپیوندند.

تصمیمی در مورد روند استیضاح در سنا ، اتاق دیگر کنگره گرفته می شود. محکومیت نهایی ترامپ به دو سوم اکثریت نیاز دارد. بیش از ده سناتور جمهوری خواه باید در کنار دموکرات ها باشند. برخی از جمهوری خواهان در سنا علناً با ترامپ مخالفت کرده اند اما تاکنون با استیضاح مخالفت کرده اند.

رئیس حزب دموکرات کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان آدام شیف به CNN گفت که ممکن است “زلزله” سیاسی احتمالی در سنا رخ دهد که منجر به اکثریت استیضاح ترامپ شود. شیف با استناد به گزارشی در نیویورک تایمز مبنی بر اینکه میچ مک کانل ، جمهوریخواه سنا ، در داخل گفته است که وی ادعاهای مطرح شده علیه ترامپ را موجه می داند. این روزنامه با استناد به منابع نامشخص مک کانل ، گفت که مک کانل خوشحال است که دموکرات ها روند استیضاح را آغاز کرده اند ، زیرا این امر می تواند جدایی حزب جمهوری خواه از ترامپ را آسان کند.

تلاش های استیضاح دموکرات ها همچنین در صورت امکان منع ترامپ از ادارات دولتی آینده است. این بدان معناست که وی در سال 2024 مجاز به کاندیداتوری برای ریاست جمهوری نخواهد بود. ترامپ اولین رئیس جمهور آمریکا در تاریخ خواهد بود که دو پرونده استیضاح را آغاز کرده است. در اولین دادگاه ، ترامپ مجبور بود به ماجرای سو Ukrainian استفاده از قدرت و ممانعت از تحقیقات کنگره به اصطلاح اوکراین پاسخ دهد ، اما سرانجام در مجلس سنا تحت سلطه جمهوری خواهان تبرئه شد.

علاوه بر روند استیضاح منظم ، راهی سریعتر برای برکناری رئیس جمهور آمریکا از سمت خود وجود دارد: اصلاحیه 25 قانون اساسی اجازه می دهد تا رئیس جمهور ناتوان از “اعمال حقوق و وظایف خود” اعلام شود. چنین روندی می تواند توسط معاون رئیس جمهور و اکثریت مهمترین اعضای کابینه آغاز شود.

پس از آشوب های کاپیتول ، نانسی پلوسی رهبر دموکرات ها در مجلس نمایندگان علناً معاون رئیس جمهور پنس را خواست تا بر این اساس ترامپ را برکنار کند. مجلس کنگره چهارشنبه شب با تصویب قطعنامه ای ، پنس را رسماً خواستار روندی مشابه شد. با این حال ، کمی قبل از رای گیری در مورد قطعنامه ، پنس به صراحت اعلام کرد که آماده انجام این کار نیست.

وی در نامه ای به پلوسی گفت که این نه به نفع ملت است و نه مطابق با قانون اساسی و “یک سابقه وحشتناک” ایجاد خواهد کرد. به دنبال وقایع “غم انگیز” هفته گذشته ، اکنون مسئله “معالجه” کشور و اطمینان از تحویل منظم دولت به رئیس جمهور آینده دموکرات جو بایدن است که قرار است 20 ژانویه سوگند یاد کند. پنس از پلوسی و کنگره خواست تا از هرگونه اقدامی که باعث تقسیم و دامن زدن به روحیه شود ، پرهیز کنند.

روز سه شنبه ، ترامپ همچنین استقبال کرد که “تقلب در استیضاح” دموکرات ها باعث “خشم و تفرقه و درد شدید” شده است ، که به ویژه برای ایالات متحده “در این زمان بسیار حساس” خطرناک است. به نظر نمی رسد که خودش متوجه هیچ گناهی شده باشد. ترامپ در صحبت با هواداران درست قبل از شیوع مرگبار خشونت در پایتخت ، گفت: “این مورد تجزیه و تحلیل شد و مردم آنچه را که من گفتم کاملاً مناسب است یافتند.”

© dpa-infocom ، dpa: 210113-99-02428 / 4


جدیدترین فیلم های سیاسی

جدیدترین فیلم های سیاسی

نمایش توضیحات

[ad_2]

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *