ویکی پدیا با چالش های جدیدی روبرو است

[ad_1]

برلین آثار مرجع به صورت کتابهایی با بندهای چرمی ضخیم حتی 20 سال پس از تأسیس دائرlopالمعارف آنلاین ویکی پدیا ناپدید نشده اند.

اما در حالی که دائرlopالمعارف های کلاسیک را فقط می توان در چند خانوار یافت و اغلب گرد و غبار را در قفسه ها جمع می کند ، ویکی پدیا روزانه کاربران را همراهی می کند. طبق یک مطالعه ، حداقل افراد در کشورهای ثروتمندتر صنعتی (OECD) به طور متوسط ​​ماهانه 9 مقاله در ویکی پدیا مشاهده می کنند.

مهمترین سرویس غیر تجاری تاریخ اینترنت از 15 ژانویه 2001 مانند بسیاری از پروژه های آنلاین با سلام و احوال پرسی به برنامه نویس آغاز شد: “سلام به جهان”. جیمی ولز ، بنیانگذار ویکی پدیا ، این دو کلمه را به یک نرم افزار جدید ویکی معرفی کرد که قرار بود امکان ایجاد سریع یک واژه نامه آنلاین را فراهم کند.

مردی از جنوب ایالات متحده اندکی پس از تحصیل برای گذراندن زندگی بدون دغدغه ، پیش از این درآمد کافی در بازارهای اقتصادی پر رونق کسب کرده بود. وی با دو شریک ، Bomis را در سال 1996 تاسیس کرد که مانند یاهو یک کاتالوگ وب را نگهداری می کند. بومیس همچنین “موتور Babe” موتور جستجوی عکس های زنان کم لباس را پیشنهاد داد.

حتی در آن زمان ، ولز طرح ایجاد یک مرجع آنلاین را دنبال کرد. اولین رویکرد به نوپدیا بسیار کلاسیک بود. در سال 2000 ، ولز لاری سنگر را به عنوان سردبیر مسئول استخدام کرد. این امر باید کمک های مالی را از متخصصان سفارش دهد و از انتشارات مراقبت کند. اما روند بررسی هفت مرحله ای ثابت شده پرهزینه و ناکارآمد است. مقالات کمی منتشر شده است که در سال اول فقط 21 مقاله منتشر شده است.

لئونارد دوبوش ، اقتصاددان اتریشی ، که در مورد ویکی پدیا تحقیق می کند ، می گوید: آزمایش نرم افزار ویکی فقط به عنوان یک مجموعه جمع آوری شده است ، جایی که اولین ایده ها برای یک دائرlopالمعارف آنلاین باید در اینترنت جمع آوری شود. “اما به زودی مشخص شد که این مخزن یک چیز واقعاً هیجان انگیز است. در حالی که دائرlopالمعارف در ابتدا برنامه ریزی شده توسط ولز خیلی سریع به شکست انجامید ، ویکی پدیا به سرعت رشد کرد ، تعداد زیادی داوطلب و کارمند افتخاری را به خود جلب کرد و طی چند هفته هزاران مورد تولید شد. “

سانگر ویکی پدیا را در اوایل سال 2003 ترک کرد و در مصاحبه ای گفت که از “ترول” ها و “آنارشیست ها” خسته شده است که “مخالف این ایده هستند که شخصی دارای اقتداری باشد که دیگران ندارند.”

اما این انتقاد نمی تواند جلوی صعود را بگیرد: 20 سال پس از تأسیس آن ، بیش از 55 میلیون مشارکت در تقریباً 300 زبان وجود داشته است که توسط تعداد بیشماری داوطلب نوشته شده است.

ولز ، از بنیانگذاران ویکی پدیا ، در كتاب History of Wikipedia توسط پاول ریشتر ، خودی قدیمی ، نقش جامعه آلمانی زبان را ستود: چگونه دیگری می توان توضیح داد که زبان آلمانی در لیست پرکاربردترین زبانهای جهان تنها سیزدهم است ، اما ویکی پدیای آلمانی چهارمین کتاب در میان انتشارات است؟ “

اگر فقط مقالاتی از نویسندگان انسانی شمرده می شد ، ویکی پدیای آلمانی حتی در پشت نسخه انگلیسی در بالای صفحه قرار داشت. نسخه های دوم (سبوانو ، زبانی که در فیلیپین صحبت می شود) و نسخه سوم (سوئدی) با متن روبات های نرم افزاری بحث برانگیز لارس اسکرر جوهانسون سوئدی پر شد.

جامعه آلمانی زبان نیز در رد همه ایده های تجاری سازی ویکی پدیا سهم بسزایی داشته است. ریشتر که از سال 2011 تا 2014 عضو هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت پشتیبانی آلمان ویکی مدیا بود ، گفت: “هیچ کس به دلیل آنها میلیاردر نشده است ، هیچ تبلیغاتی وجود ندارد.” در ابتدا ، ویکی پدیا فقط توسط یک احمق فقط به عنوان یک پروژه اینترنتی دیده می شد. در ابتدا ، آنها آثار مرجع مستقر را نادیده گرفتند و سپس به سختی علیه آنها جنگیدند.

با این حال ، ویکی پدیا سالهاست که فرهنگ لغت های معروف را ترک می کند. پس از 244 سال ، ناشر دائرlopالمعارف بریتانیکا در سال 2012 اعلام کرد که فقط در قالب دیجیتال ظاهر می شود. دو سال بعد ، بروكهاوز – كه معیار سنجش همه آثار مرجع در این كشور بود – نیز از همین روال پیروی كرد. از طرف دیگر ، ویکی پدیا مبالغ نسبتاً کمی را اداره می کند: بنیاد ویکی مدیا ، که زیرساخت های واژگان آنلاین را تأمین می کند و بیش از 100 برنامه نویس را می پردازد ، بیش از 120 میلیون دلار در سال کمک مالی دریافت می کند. انجمن حمایت مالی ویکی مدیا آلمان بیش از 80،000 عضو دارد و بودجه سالانه آنها حدود 18 میلیون یورو است.

مانند همه پروژه های رسانه ای که مردم روی آن کار می کنند ، ویکی پدیا نیز کامل نیست. تنها سالها بعد کشف شد که طول راین 1320 کیلومتر نیست بلکه فقط 1230 کیلومتر است. با این حال ، چرخنده عدد قبلاً در فرهنگ نامه های چاپی نیز وجود داشت.

جدی تر ، اشتباهاتی مانند ادعای دروغین مبنی بر گازگرفتگی 200000 لهستانی در اردوگاه کار اجباری آلمان در ورشو است. تردیدی وجود ندارد که اردوگاه کار اجباری در ورشو وجود داشته است ، اما این اردوگاه نابودی نبوده است ، زیرا ویکی پدیای انگلیسی 15 سال است که آن را می خواند. ریشتر نوشت: “سایه ای تاریک بر تاریخ ویکی پدیا باقی مانده است که برای مدت طولانی در این پرونده اصلی شکست نخورده است.”

از این گذشته ، مقاله درباره اردوگاه ورشو نیز اثبات این است که دیر یا زود کنترل کیفیت برای مقالات مهم ویکی پدیا مفید خواهد بود. دوبوش ، محقق ویکی پدیا ، خطر خطا را در مقالات کوچک ، بالاتر از مباحث بزرگ ، می بیند: “وقتی از ویکی پدیا استفاده می کنم ، باید توجه داشته باشم که هرچه موضوع محبوب تر و مهمتر باشد ، ویکی پدیای مورد اطمینان تر است. از آنجا که این به معنای علاقه بیشتر افراد است ، افراد بیشتری این مقالات را می خوانند ، آنها را مرور می کنند یا شکایت می کنند و اشتباهات را اصلاح می کنند. “

بنیانگذار ولز غالباً تأکید می کند که جوامع فعال در ویکی پدیا پیش شرط تضمین کیفیت هستند: «اجتماعاتی که اعضا با آنها به روشی محترمانه و دوستانه رفتار می کنند. جوامعی که به روی مردم از هر مذهب ، جنسیت ، گرایش سیاسی و زمینه اجتماعی باز هستند. “با این حال ، ویکی پدیا سالها درگیر این چالش نبوده است. حدود 90 درصد نویسندگان مرد هستند ، بیشتر آنها از کشورهای صنعتی غربی هستند. و تعداد کمی از آنها معتقدند که فرهنگ بحث در جامعه ویکی پدیا نیاز به بهبود دارد.”

انگیزه ادامه حیات ویکی پدیا از طرف جامعه آلمانی زبان ، یعنی ویکی داده است. ریشتر در مصاحبه با dpa توضیح داد: “این ایده پشت ویکی پدیا فقط برای پایگاه های دانش قابل خواندن توسط ماشین است.” آینده متعلق به هوش مصنوعی خواهد بود. همه در این مورد اتفاق نظر دارند. » با Wikidata ، بنیاد بزرگ و مهمی ، یعنی دانش ساختنی قابل خواندن توسط ماشین ، از همان ابتدا به صورت غیرانتفاعی گذاشته می شود و توسط جامعه قدرتمندی حفظ می شود. “این بدان معنی است که ما به عنوان یک جامعه به Google ، Facebook و Alibaba و دیگر غول های اینترنتی وابسته نخواهیم شد.”

© dpa-infocom ، dpa: 210112-99-988801 / 2


[ad_2]

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *