مکزیک به جولیان آسانژ پناهندگی سیاسی می دهد

[ad_1]

به گفته آندرس مانوئل لوپز اوبرادور ، رئیس جمهور این دوشنبه ، دولت مکزیک به جولیان آسانژ ، بنیانگذار ویکی لیکس ، پناهندگی سیاسی خواهد داد. وی صبح امروز در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: “من از وزیر امور خارجه خواهش می کنم اقدامات مربوطه را انجام دهد تا از دولت انگلیس خواسته شود تا آقای آسانژ آزاد شود و مکزیک نیز به وی پیشنهاد پناهندگی سیاسی دهد.” ساعاتی پس از آنكه عدالت انگلیس استرداد ارتش را رد كرد هکر به ایالات متحده ، جایی که او مجازات تا 175 سال زندان را دریافت می کند.

لوپز اوبرادور تصمیم دادستان انگلیس از دادگاه جنایی مرکزی لندن ، ونسا باریتزر را جشن گرفت ، وی امروز دوشنبه نتیجه گرفت که بنیانگذار ویکیلیکس نباید به ایالات متحده تحویل داده شود و در صورت استرداد “آسانژ” خطر خودکشی را دارد “. رئیس جمهور اطمینان داد که دولت وی متعهد می شود “به” آسانژ “محافظت” کند و مسئولیت “عدم دخالت در امور سیاسی هیچ کشوری” را بر عهده خواهد گرفت. “من فکر می کنم این پیروزی عدالت است. خوشحالم که انگلیس به این روش عمل می کند ، زیرا آسانژ روزنامه نگار است و او شایسته یک فرصت است. من طرفدار عفو هستم. “

رئیس جمهور مکزیک در روزهای گذشته موضع خود را روشن کرده بود: “من می خواهم بخشیده شوم و آزاد شوم.” وی روز جمعه افزود: “من نمی دانم او اعتراف كرد كه برخلاف هنجارها و یك سیستم سیاسی عمل كرده است یا خیر ، اما در آن زمان ، این كابلها نشان داد كه سیستم جهانی چگونه در طبیعت اقتدارگرا عمل می كند.”

به گزارش ویکی لیکس ، لوپز اوبرادور تا حد زیادی در دفاع از آسانژ ثابت قدم است زیرا دولت آمریکا از سال 2006 در مورد رئیس جمهور تحقیق کرده است. رئیس جمهور مکزیک معتقد است که اکثر این کابل ها ، مربوط به زمان مخالفت وی “خلاف حاکمیت ، آزادی ها و دموکراسی بوده است.”

یکی از اولین اظهارات آژانس امنیتی آمریکا برای لوپز اوبرادور بررسی جامعی از اسامی سیاستمدار برای تشکیل کابینه خود است: روژلیو رامیرز د لا او ، خوان رامون د لا فوئنته و خوزه ماریا پرز گی. در پایان تفسیر آمده است: “هیچ یک از این سه مورد رادیکال نیستند.”

بعداً دولت آمریكا به اعتراض جمعی كه لوپز اوبرادور در اواسط ژوئیه 2006 در پایتخت مكزیك پس از باخت در انتخابات فیلیپه کالدرون برای محكوم كردن ادعای تقلب در انتخابات برگزار كرد ، توجه زیادی نشان داد. به گفته یک منبع ، لوپز اوبرادور قصد دارد اعتراضات را تا زمان انجام سرشماری کامل دادگاه انتخابات در دادگستری در سطح کشور ادامه دهد. وی اضافه می کند که اگر TEPJF چنین سرشماری را دستور ندهد ، کشور خطر غیرقابل کنترل شدن می کند ، “را می توان در کابل فاش شده ، به تاریخ 18 جولای 2006. آلن متلر ، نماینده امضا کرد: “سوال اصلی این است که حرکت بعدی AMLO چیست ، زیرا به نظر می رسد واضح است که او از نتیجه ای که کالدرون را به عنوان برنده ترک کرد ، خوشحال نخواهد شد.”

ایالات متحده ابراز نگرانی کرده است که اعتراضات پیروان لوپز اوبرادور رادیکالی شده و گسترش یابد ، بنابراین در تابستان آنها رهبر سیاسی را براساس مصاحبه با الخاندرا لاجوس ، مورخ ، پروفایل می کنند. “AMLO بسیار دستکاری کرده و آماده خیانت به متحدان و حامیان دیرین خود است تا هدف خود را توسعه دهد” ، “برای زنده نگه داشتن جنبش نمی توان کاریزمای آن را دست کم گرفت” ، “مطمئن است که درست و اکراه است برای افشای انتقادات بالقوه “برخی از توصیفاتی است که می شود در سند قابل خواندن است، تحت عنوان ایجاد رئیس جمهور در سایه. در آنجا دولت آمریكا نیز اذعان می دارد كه بعید است اعتراضات لوپز اوبرادور منجر به خشونت شود ، زیرا وی در گذشته همیشه از این امر جلوگیری می كرد.

با حضور باراک اوباما ، وزیر امور خارجه و هیلاری کلینتون ، وزیر امور خارجه ، تحقیقات در مورد لوپز ابرادور و اطراف آن ادامه دارد. بنابراین آژانس آمریکایی می خواهد بداند چه ارتباطی بین رئیس جمهور ، مارسلو ابرارد – وزیر اعظم دولت مکزیک ، که در آن زمان رئیس دولت شهر مکزیک بود ، عیسی اورتگا ، الخاندرو انسیناس و دوباره خوان رامون د لا فوئنته ، رئیس UNAM () “یکی از برجسته ترین نهادهای چپ در مکزیک”). “چقدر این افراد با هم کار می کنند یا یکدیگر را تضعیف می کنند؟ آنها در حزب انقلاب دموکراتیک (PRD) و در میان احزاب چپ کوچکتر چه حمایتی دارند؟ او متن را که توسط مدیر بخش عملیاتی اداره اطلاعات وزارت امور خارجه ، الیسا جی پیترل نوشته شده است ، درخواست کرد.

علاوه بر این ، اطلاعات مربوط به لوپز اوبرادور در چارچوب نگرانی های ایالات متحده در مورد تقویت چپ در آمریکای لاتین با فیدل کاسترو در کوبا صورت گرفت. هوگو چاوز ، در ونزوئلا ؛ اوو مورالس ، در بولیوی ؛ نستور کرچنر ، در آرژانتین ؛ میشل باشلت ، در شیلی ، و با لوپز اوبرادور ، در مکزیک.

یک سنت طولانی پناهندگی در مکزیک

پیشنهاد پناهندگی اسد توسط لوپز اوبرادور بخشی از رسم دیرینه پناهندگی در مکزیک است. در اواخر نوامبر 2019 ، این کشور از اوو مورالس ، رئیس جمهور سابق بولیوی استقبال کرد ، اما در این لیست از تبعید جمهوری خواه اسپانیا ، ایدئولوگ شوروی ، لئون تروتسکی ، کارگردان فیلم اسپانیایی لوئیس بونوئل ، رئیس جمهور سابق آرژانتین هکتور کامپورا یا گواتمالا برنده منچو گواتمالا حضور داشتند. ویژگی های دولت مکزیک به دلیل همجواری با ایالات متحده و قدرت نظامی محدود ، دارای دیپلماسی قانون گرایانه ، یعنی پایبندی به قوانین بین المللی ، اصول عدم مداخله و همبستگی با قربانیان رژیم های استبدادی و جنگ ها است. .

آسانژ در یکی از زندانهای لندن محبوس است و توسط دادگستری آمریکا به 18 فقره جاسوسی و دخالت در رایانه متهم شده است. واشنگتن وی را به جرایم متعددی علیه امنیت ملی به دلیل انتشار اسناد محرمانه درباره مداخله نظامی ایالات متحده و متحدانش در عراق و افغانستان متهم کرده است. مقامات سوئد خواستار استرداد یک فراری متهم به چندین جنایت تجاوز جنسی و تجاوز جنسی به دو زن که دو سال قبل در یک رویداد ویکی لیکس در استکهلم همکاری کرده بودند ، شدند. او هکر وی حمایت دیپلماتیک دولت اکوادور را دریافت کرد ، سپس ریاست آن رافائل کره بود و به مدت هفت سال در سفارت اکوادور در لندن محبوس بود.

[ad_2]

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *