شاپاروف رئیس جمهور جدید قرقیزستان می شود

[ad_1]

بعد از اعتراضات خونین

شاپاروف رئیس جمهور جدید قرقیزستان می شود

پس از ناآرامی های پاییز ، سادیر شاپاروف برای مدت کوتاهی تجارت رئیس جمهور و رئیس دولت را به طور موقت بر عهده گرفت. وی اکنون رسماً به بالاترین مقام انتخاب شده است.


سه ماه پس از تغییر اجباری قدرت در منطقه مرتفع قرقیزستان در آسیای میانه ، سدیر شاپاروف رئیس جمهور جدید این کشور شد.

سه ماه پس از تغییر اجباری قدرت در منطقه مرتفع قرقیزستان در آسیای میانه ، سدیر شاپاروف رئیس جمهور جدید این کشور شد.

عکس: dpa

بیشکک سه ماه پس از تغییر اجباری قدرت در منطقه مرتفع قرقیزستان در آسیای میانه ، سدیر شاپاروف رئیس جمهور جدید این کشور شد.به گفته رسانه های قرقیزستان ، وی رأی گیری زودهنگام روز یکشنبه را پس از شمارش تقریباً همه آراots با 79 درصد آرا برنده شد. بر اساس کمیسیون مرکزی انتخابات در بیشکک ، پایتخت ، مشارکت در انتخابات 38 درصد بود. پس از ناآرامی های پاییز ، شاپاروف برای مدت کوتاهی تجارت رئیس جمهور و رئیس دولت را به طور موقت بر عهده گرفت.

پیرمرد 52 ساله رئیس جمهور سورونبای دوشبكو را در اواسط ماه اكتبر مجبور به استعفا كرد. ماجرا انتخابات پارلمانی بود که تحت الشعاع ادعاهای تقلب قرار گرفت. سپس تظاهرات خونین توده ای در جمهوری شوروی سابق در مرز چین آغاز شد. قرقیز عصبانی به ساختمان های دولتی حمله کرد و اعضای مخالف را از جمله شاپاروف را از زندان آزاد کرد. وی در گذشته به گروگانگیری محکوم شده بود.

17 نامزد برای ریاست جمهوری نامزد شدند. نزدیکترین نامزد شاپاروف آداچان مادوماروف رهبر حزب بوتون است که طبق نتایج شش درصد آرا را به دست آورد. وی اعلام کرد که نتیجه انتخابات را به رسمیت نمی شناسد.

رای دهندگان همچنین در همه پرسی اصلاح قانون اساسی رای دادند. با وجود مشارکت کم 34 درصدی ، مقامات آن را معتبر پذیرفتند.

بر این اساس ، 81 درصد از کسانی که رأی دادند ، به قدرت بیشتری برای رئیس جمهور جدید رأی دادند. رأی دهندگان تصمیم دارند سیستم ریاست جمهوری را که بیش از یک دهه پیش لغو شده بود ، مجدداً معرفی کنند.

در سال 2010 ، پس از سرنگونی رئیس جمهور مستبد Kurmanbek Bakiyev ، این کشور مرحله بی سابقه ای از دموکراتیک سازی برای آسیای میانه را تجربه کرد. اختیارات رئیس جمهور به نفع توسعه محدود به جمهوری پارلمانی مستقر در غرب بود.

این واقعیت که اصلاحات قبل از انتخابات پارلمانی آغاز شده است ، مورد انتقاد بسیاری قرار گرفته است. رای گیری در اوایل ماه اکتبر به دنبال آشوب ها لغو شد. باید تا تابستان جبران شود. طبق گفته وزارت کشور ، بیش از 11000 افسر پلیس این بار مجبور به جلوگیری از شورش های بعدی شدند.

© dpa-infocom ، dpa: 210110-99-972268 / 2


جدیدترین فیلم های سیاسی

جدیدترین فیلم های سیاسی

نمایش توضیحات

[ad_2]

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *