“سال فاجعه 2020” – کرونا به سختی به اقتصاد ضربه می زند

[ad_1]

رکود شدید

“سال فاجعه 2020” – کرونا به سختی به اقتصاد ضربه می زند

سقوط اقتصادی و کسری بودجه: همه گیری تاج آثار عمیقی در بزرگترین اقتصاد اروپا در سال 2020 برجای می گذارد. علیرغم محاصره فعلی ، دولت فدرال انتظار دارد که در سال جاری بهبودی خوبی داشته باشد.

به روز شده: 14.01.2021، 14:33


فروشگاه بسته در اشتوتگارت.  طغیان تاج و تخت آثار بزرگی در بزرگترین اقتصاد اروپا به جا گذاشته است.

فروشگاه بسته در اشتوتگارت. بیماری همه گیر تاج و تخت آثار بزرگی در بزرگترین اقتصاد اروپا به جا گذاشته است.

عکس: dpa

ویسبادن در کرونا 2020 ، آلمان در یکی از بدترین بحران های اقتصادی در دوران پس از جنگ قرار گرفت و برای اولین بار از سال 2011 ، سوراخ های عمیقی در بودجه دولت دارد. اما با توجه به ترس ، بزرگترین اقتصاد اروپا نسبتاً اندک تقسیم شده است.

امسال دولت فدرال و اقتصاددانان بر این باورند که اقتصاد آلمان به شدت بازگشت خواهد کرد. پیتر آلتمایر ، وزیر اقتصاد فدرال ، روز پنجشنبه گفت ، به طور کلی ، او اطمینان دارد که “رشد مشخص و محسوس خواهد بود.” با توجه به موج تاج دوم ، ممکن است آنقدر قوی نباشد که در ابتدا انتظار داشتیم. سیاستمدار HDZ پیش بینی دقیقی نکرد. در پاییز ، آلتمایر انتظار داشت که تولید ناخالص داخلی (GDP) آلمان در سال 2021 4.4 درصد رشد کند.

سال گذشته ، طبق برآورد اولیه اداره آمار فدرال ، تولید اقتصادی آلمان نسبت به سال قبل 5.0 درصد کاهش یافته است. رکود اقتصادی فقط در بحران مالی جهانی سال 2009 عمیق تر بود ، زمانی که اقتصاد 5.7٪ کاهش یافت. پایان سال 2020 امیدواری می بخشد: طبق برآوردهای اولیه مقامات ویسبادن ، تولید ناخالص داخلی در سه ماهه چهارم نسبت به سه ماهه قبل با وجود محاصره دوم کاهش نیافت.

اوو بورکرت ، اقتصاددان ارشد LBBW ، گفت: “در واقع یک سال فاجعه است ، اما اگر از ترس در این بین قضاوت کنیم ، می توان گفت که کمی پایین آمده ایم.” فردریش هاینمن ، اقتصاددان ZEW ، به روشی مشابه استدلال می کند: “وضعیت مالی خوب دولت ، اما مهمتر از همه پایداری شرکت ها و مدیریت دقیق همه گیر کشور ، کشور را از وضعیت بدتر نجات داد.”

برای اولین بار از سال 2011 ، آلمان کسری بودجه را برای کل سال گزارش کرد. طبق اطلاعات اولیه دفتر فدرال ویسبادن ، دولت فدرال ، ایالت ها ، شهرداری ها و صندوق های تأمین اجتماعی 158.2 میلیارد یورو بیشتر از سال گذشته دریافت کرده اند. از نظر کل تولید اقتصادی ، کسری 4.8٪ است. این دومین نقطه ضعف بزرگ اتحاد آلمان بود که تنها با کسری سابقه سال 1995 ، که در آن بدهی های دولت به عهده دولت بود ، از آن رد شد.

درآمد دولت در بحران با تاج سقوط کرد. درآمدهای مالیاتی به میزان قابل توجهی 8.0 درصد کاهش یافت ، بخشی از این امر به این دلیل است که از اول ژوئیه برای افزایش مصرف خصوصی ، مالیات بر ارزش افزوده به مدت نیم سال کاهش یافته است. در عین حال ، هزینه های دولت ، از جمله چیزهای دیگر ، در نتیجه میلیاردها بسته کمک افزایش یافته است.

جزئیات اصلی اقتصادی سال گذشته سقوط کرد. هزینه های مصرف کننده خصوصی 6.0٪ کاهش یافته و در نتیجه شدیدتر از همیشه است. صادرات و واردات به شدت کاهش یافت و سرمایه گذاری شرکت ها در ماشین آلات و تجهیزات کاهش یافت. فقط مخارج مصرفی و ساخت و سازهای دولتی افزایش یافت و مانع از رکود شدیدتر اقتصادی شد.

افزایش اشتغال در آلمان که بیش از 14 سال به طول انجامید با بحران پایان یافت. تعداد افراد شاغل با کاهش 1.1 درصدی نسبت به سال 2019 به طور متوسط ​​44.8 میلیون نفر بوده است.

تعدادی از اقتصاددانان با وجود محاصره ای که در ابتدا تا پایان ژانویه تمدید شد ، بازگشت قوی ، بزرگترین اقتصاد اروپا را در سال جاری پیش بینی می کنند. توماس گیتزل ، اقتصاددان ارشد گروه VP ، گفت: “آلمان می تواند سپاسگزار باشد که صنعت صادرات قدرتمندی دارد که از رونق چین استفاده می کند. کتاب های سفارش که اکنون پر شده اند ، تولیدات صنعتی را در ماه های آینده تقویت می کنند.” بانک

یورگ کرمر ، اقتصاددان ارشد Commerzbank ، پیش بینی می کند که در سه ماهه اول سال 2021 تولید ناخالص داخلی کاهش یابد ، زیرا محدودیت های اقتصاد احتمالاً تا پایان ماه مارس ادامه دارد: در طول سال 2021 ، کرمر رشد اقتصادی 4.5 درصدی را پذیرفت. مایکل استاپل ، اقتصاددان بانک DZ ، انتظار دارد “پس از تاجگذاری در نیمه دوم سال” رونق یابد.

آمار شناسان ویسبادن همچنین فرصت های خوبی را برای بهبود اقتصادی در اقتصاد آلمان پس از پایان محاصره فعلی می بینند. آلبرت براكمن ، رئیس حساب های ملی و قیمت گذاری گفت: “امیدوارم كه بتواند رونق مشابه سال گذشته باشد.” به طور خاص ، مصرف خصوصی احتمالاً به شدت افزایش خواهد یافت زیرا بسیاری از مردم پول های خود را در طی یک بیماری همه گیر با هم نگه می دارند. سطح پس انداز از 10.9 درصد در سال 2019 به بالاترین رکورد 16.3 درصد رسیده است. به ازای هر 100 یورو درآمد قابل استفاده ، خانوارها به طور متوسط ​​16 یورو در لبه بالا قرار می دهند.

در حال حاضر ، اکثر اقتصاددانان انتظار دارند اقتصاد آلمان به همان وضعیت قبل از بحران تاج در اوایل سال 2021/2022 بازگردد – به شرطی که تا آن زمان افراد زیادی علیه ویروس کراون واکسینه شده باشند و زندگی اقتصادی به حالت عادی برگردد.

آلمان به دلیل کسری بودجه مشکلی با بروکسل ندارد. به دلیل بحران تاج ، کشورهای اتحادیه اروپا برای اولین بار قوانین پیمان ثبات و رشد را که طبق آن کسری بودجه نباید بیش از سه درصد و کل بدهی بیش از 60 درصد تولید ناخالص داخلی را به حالت تعلیق درآورند.

© dpa-infocom ، dpa: 210114-99-21320 / 8

[ad_2]

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *