در رکاب دست بلند و نامرئی موساد بین المللی

[ad_1]

یک ویدئوی امنیتی نشان می دهد عوامل موساد (با لباس ورزشی) بدنبال یک رئیس حماس که در سال 2010 در دبی کشته شد ، هستند.
یک فیلم امنیتی نمایندگان موساد (با لباس ورزشی) را نشان می دهد که رئیس حماس را در سال 2010 در دبی کشته اند

نسخه فیلم جاسوسی که پس از ترور دانشمند محسن فهری زاده توسط مقامات ارشد در تهران گزارش شد ، باعث لبخندهای ساردونیک تحلیلگران امنیتی اسرائیل شد. پدر برنامه هسته ای ایران هفته گذشته در یک کمین دقیق در آبسار ، محل اقامت ثانویه مورد علاقه رهبری رژیم اسلامی ، کشته شد. بر اساس این گزارش حیرت انگیز ، این حمله با “مسلسل کنترل از راه دور” با استفاده از “دستگاه های الکترونیکی از طریق ماهواره” و با “آرم صنعت نظامی اسرائیل” انجام شده است. همانطور که دریادار علی ساماهنی ، دبیر شورای عالی امنیت ملی ، تأکید کرد ، طبق این نسخه ، که با شاهدان مصاحبه شده در تضاد بود ، “هیچ کس حاضر نبود”. هیچ دستگیری صورت نگرفت.

“این عملیات معمول است که در آن سلول بزرگی از جلادان با تفنگ های خودکار وارد عمل می شوند و یک وسیله انفجاری برای جلوگیری از کاروان نگهبانان ایجاد می شود. [del científico]”، توضیح آلون بن دیوید، خبرنگار دفاعی شبکه 13 تلویزیون اسرائیل در جستجوی فیلمنامه معتبرتر فیلم مأمور مخفی. “پروتکل نشان می دهد که شما ابتدا باید محافظین را بکشید و سپس هدف را از ماشین خارج کنید. [Fakhrizadeh] برای او یک کودتای برازنده است که مأموریت را تأیید کند “، این کارشناس پیشکسوت جاسوسی با جزئیات در صفحات روزنامه توصیف Maariv “سپس یک تیم از همکاران محلی با کار با exfiltration کار می کنند [salida de territorio enemigo]” ظاهراً ، تحلیلگران در اسرائیل اتفاق نظر دارند که توضیحات سرویس های امنیتی تهران فقط در تلاش است تا توجه را از یک شکست غیر قابل انکار منحرف کند.

سکوت در اسرائیل طنین انداز می شود ، که به طور معمول از هرگونه اظهار نظر رسمی در مورد قتل های هدفمند در خارج از کشور که به عوامل آن نسبت داده می شود ، جلوگیری می کند. نه تأیید می کند و نه تکذیب می کند. اما کارشناسان امنیتی در مطبوعات یهودی – که توسط سانسورگران نظامی مجبور به استناد به “منابع خارجی” می شوند – از جزئیات عملیات دریغ نمی کنند و یا رضایت فرماندهان جاسوسی را در اطلاعات خود پنهان نمی کنند.

پس از عملیات داموکلس ، هنگامی که وی تلاش مصر برای تجهیز خود به موشک با تیمی از مهندسان برنامه موشکی آلمان نازی را خنثی کرد ، افسانه موساد به طور پیوسته رشد کرد. سپس جاسوسی اسرائیلی پیشنهادی ارائه داد که نمی تواند به مهندس اتریشی اتو اسکورزنی ، سرهنگ سابق عملیات ویژه اس اس که در نورنبرگ تبرئه شد ، رد کند. ماموریت اسکورزنی در قاهره برای خنثی کردن تمایل رئیس جمهور جمال عبدالناصر برای بازسازی مجدد ، در سال 1963 به عنوان نماینده مضاعف در پناهندگی خود در مادرید ، جایی که از حمایت دیکتاتور فرانکو برخوردار بود ، استخدام شد.

موساد ، نسخه مختصر عبری موسسه اطلاعات و عملیات ویژه ، به مدت هفت دهه از عمر خود ، در عملیات خود به موفقیت چشمگیری دست یافته است ، تقریباً همیشه با هاله ای مرموز ، اما همچنین با یک فیاسکو عظیم احاطه شده است. حداقل در مواردی که علنی شده است. رونن برگمن ، محقق اسرائیلی متخصص خدمات اطلاعاتی و نویسنده اول بلند شو و بکش (اول بلند شوید و بکشید) ، برای تاریخچه مخفی حملات سازمان یافته توسط اسرائیل ، سعی کنید این اقدامات را دنبال کنید. وی تخمین می زند که قبل از انتفاضه دوم (2000-2005) نیم هزار مورد وجود داشته است. او از آن زمان فکر کرده است که این تعداد سه برابر شده است.

در مقاله ای که این هفته در یک روزنامه عبری منتشر شده است یدیوت آهرونوت ، خود برگمان ادعا می کند که سرنوشت فهری زاده – پنجمین دانشمند ایرانی که از سال 2010 کشته شده است – در حال نوشتن است ، زیرا نخست وزیر اسرائیل وی را در سال 2018 به عنوان رئیس یک برنامه مخفی سلاح های هسته ای ایران منصوب کرد. بنیامین نتانیاهو هنگامی که در تل آویو غنایم دریافتی موساد را در طی عملیاتی بی نظیر در تهران ارائه داد ، هشدار داد: “آن نام را به خاطر بسپارید”: نیم تن اسناد (55000 صفحه و 180 دیسک داده) از بایگانی های مخفی رژیم.

از نظر اسرائیل ، این اثبات آشکاری بود که نشان می دهد جمهوری اسلامی با وجود پیمانی که سه سال قبل با قدرت های بزرگ امضا شد ، همچنان به دنبال باز سلاح هسته ای است. در واقع ، دونالد ترامپ ، رئیس جمهور آمریکا ، چند روز بعد ایالات متحده را از توافق خارج کرد. با این حال ، برای اکثر آژانس های اطلاعاتی ، این مطالب منسوخ شده ای است که پیچ و خم پنهانی در استراتژی هسته ای ایران را نشان نمی دهد. پرونده ها بدون اقدامات نظارتی شدید در حومه پایتخت ایران ذخیره شدند.

برگمان گفت ، به همان روشی که موساد یک نسخه دقیق از انبار و اطراف آن را برای تصرف اسناد تهران تولید می کند ، برای ماهها تمرین تا آخرین جزئیات عملیات ، قابل قبول است که کمین هفته گذشته در آبسرد قبل از آن یک سری تمرین لباس در یک محیط شبیه به صحنه واقعی برگزار می شود.

الکس فیشمن ، یکی دیگر از تحلیل گران بزرگ امنیت در اسرائیل ، همچنین در یدیوت آهرونوت که قتلهای هدفمند عملیاتی بداهه نبوده است. آنها قبل از تصویب پروژه توسط آژانس ها ، به کارهای اطلاعاتی مقدماتی ، جلسات هماهنگی با سرویس های دیگر – مانند شین بت (امنیت داخلی) یا اطلاعات نظامی – نیاز دارند. سپس کابینه امنیتی (کنگره محدودی از وزرا) و در نهایت نخست وزیر تصمیم نهایی را می گیرند.

ایران بیش از یک دهه هدف اصلی موساد بوده است. با نتانیاهو ، از بین بردن تهدید وجودی که بمب اتمی در دست جمهوری اسلامی ایجاد می کند ، به یک شیدایی تبدیل شده است.

باراک اوباما ، رئیس جمهور آمریكا ، پس از ورود به كاخ سفید ، یك عملیات حملات سایبری را كه با اسرائیل علیه برنامه هسته ای تهران هماهنگ شده بود ، آغاز كرد. هزاران سانتریفیوژ مورد استفاده برای غنی سازی اورانیوم توسط یک کرم رایانه در گیاه نطنز ، معروف به Operation Olympics ، آلوده شده است که ویروس استاکس نت را به شبکه های رایانه ای ایران منتقل می کند. اما هنگامی که اوباما تصمیم به توافق هسته ای گرفت ، خدمات جنگ سایبری اسرائیل فعالیت دسته جمعی را متوقف کرد. در ژوئیه گذشته ، خرابکاری های رایانه ای باعث آتش سوزی در تأسیسات نطنز شد که ترامپ بار دیگر کارت جاسوسی جاسوسی اسرائیلی را داده است.

خاطره ای از نامزد شدن برخی قضات و جلادان

سه مدیر سابق موساد امسال به مناسبت هفتادمین سالگرد آژانس توافق کردند که تجربه مدیریت خود را در یک نشریه Ia به اشتراک بگذارند. بنیاد اطلاعات اسرائیلکه توسط متخصص امنیت و جاسوسی جمع آوری شده است یوسی ملمان در دفتر خاطرات هاآرتص. خاطرات روسای سابق جاسوسی در مورد قتل های هدفمند بیشتر از موفقیت به شکست ها معطوف است. به عنوان مثال ، حمله سال 1988 در تونس که منجر به کشته شدن خلیل الوزیر (ابوجهاد) شد ، شماره دو یاشیر عرفات ، رهبر فلسطین ، برای جلوگیری از انتفاضه اول (1993-1993) خدمت نکرد.

موساد همچنین به اشتباه در تلاش برای مسموم کردن خالد مشعل رهبر حماس در امان در سال 1997 ، در اولین دوره نخست وزیری نتانیاهو اعتراف کرد. برای حل بحران با پادشاه وقت حسین ، كه فقط سه سال قبل با اسرائیل پیمان صلح امضا كرده بود ، پادزهر برای نجات جان رهبر اسلامگرای فلسطینی باید به پایتخت اردن ارسال می شد.

در طول دوره دوم ریاست جمهوری خود ، نتانیاهو در سال 2010 پس از ترور محمود المبهوح رئیس پلیس حماس در دبی درگیر یک فاجعه مهم جاسوسی بود. تیمی متشکل از 11 مأمور ، او را در روز روشن کشت. آنها سعی کردند اثری از خود بر جای نگذارند ، اما توسط دوربین های امنیتی یک هتل ، جایی که آنها با گذرنامه های جعلی ثبت نام کرده بودند ، ثبت شدند هویت شهروندان غربی

مقامات سابق اطلاعات خارجی نتیجه می گیرند که تعداد بسیار کمی از قتل ها به طور قاطع به امنیت ملی کمک کرده است. برخی ممکن است مسیر تاریخ را تغییر داده باشند ، مانند نمونه ای که در سال 1995 توسط ساکت و صدا خفه کننده اعدام شد که فاتح شکاکی ، بنیانگذار جهاد اسلامی فلسطین را در مالت به قتل رساند. دمشق در سال 2008 ، هنگامی که پشت اتومبیلی که فرمانده طرفدار ایران در آن سوار بود منفجر شد.

تامیر پاردو ، مدیر موساد بین سالهای 2011 و 2016 ، در روزنامه فوق الذکر بنیاد اطلاعات اسرائیل نتیجه گرفت: “در یک قتل انتخابی ، یک شخص همزمان در چندین سطح عمل می کند: به عنوان بازپرس ، دادستان و مجری عمل.” . “مهم این است که کسی را به خاطر جنایات خود مجازات نکنیم ، بلکه باید جلوی اقدامات بعدی را بگیریم.”

جان برنان ، که رئیس CIA بود در دوران ریاست جمهوری اوباما ، او پس از مرگ دانشمند فهری زاده به سکوی توییتر پرید تا این قتل ها را “تروریسم با بودجه دولتی” و “نقض فاحش قوانین بین المللی” توصیف کند. رئیس پیشین آژانس آمریکایی هشدار داد: “این بسیار متفاوت از حمله به رهبران و مبارزان گروههایی مانند القاعده و دولت اسلامی است که کشورهای مستقل نیستند.”

کوهن ، رئیس جاسوسان و دلفین های نتانیاهو

یوسی کوهن ، مدیر موساد 5 سال پیش ، به لطف روابط ویژه ای که با نتانیاهو داشت و به عنوان جانشین احتمالی او را معرفی کرده ، شدت عملیات موساد علیه ایران را چند برابر کرده است. به نظر نمی رسد کوهن با حضور منظم و بی سابقه خود در رویدادهای عمومی و در بیانیه های رسانه ای بلندپروازی سیاسی خود را پنهان کند. وی باید منتظر بماند تا پایان دوره کار خود ، برنامه ریزی شده برای ژوئن آینده ، هنگامی که 60 ساله شود. طبق قوانین اسرائیل ، که مستلزم “خنک سازی نهادی” مقامات امنیتی است که کار خود را ترک می کنند ، وی همچنین باید سه سال برای جلوگیری از ناسازگاری بگذرد.

با نام مستعار مدل کوهن خوش چهره به دلیل لباسهای بی عیب و نقص خود ، بیشتر عمر خود را در موساد گذراند و در سال 1982 به آن پیوست. وی در برنامه های رهگیری و جنگ سایبری با ایران تخصص داشت و تا زمانی که معاون شد ، از درجه آژانس برخوردار شد. مدیر در سال 2013. سپس وی به عنوان مشاور امنیت ملی توسط نتانیاهو استخدام شد و او را به یار نزدیک خود تبدیل کرد. سه سال بعد او نیز بازگشت شماره یک تا موفقیت در تصرف بایگانی های هسته ای تهران را در صفحه نخست وزیر قرار دهد.

از تیره بیت المقدس از شما خواهید دانست (یهودیانی که در سرزمین های مقدس متولد شده اند) ، به نظر می رسد کوهن از همه برکات نتانیاهو برای جمع آوری شهادت خود برخوردار است. مدیر موساد محافظه کار و مذهبی ، بلکه جهان وطنی و چندلایه ای ، مأموریت های تحت کنترل انحصاری خود را پیچیده تر از عادی سازی روابط با کشورهای حاشیه خلیج فارس (همچنین دشمنان سرسخت ایران) یا به دست آوردن تجهیزات پزشکی ، یک بیماری همه گیر که از نظر تئوری مطابقت دارد ، در اختیار دارد. وزارتخانه های امور خارجه و بهداشت.

بر اساس داده ها ، وی در راس سرویس مخفی ، با ایجاد بودجه تخمینی بیش از 2500 میلیون یورو و کارکنان 7000 نفر ، در یک آژانس جاسوسی که فقط توسط CIA پیشی گرفته ، توانست یک دولت کاملاً موازی در کشور ایجاد کند. جمع آوری شده توسط هاویو رتیگ گور ، تحلیلگر امنیت در زمان اسرائیل.

کوهن ، با دستور مستقیم نتانیاهو و بدون محدودیت بخشهای دیگر ، از آزادی حرکت کامل برخوردار است. او با پیش بینی لحظه سیاسی درخشان پیش بینی شده توسط مطبوعات یهودی ، در میان سکوت مبهم ، شکوه و جلال پس از حذف دشمن خوشحال می شود. شماره یک در برنامه هسته ای تهران. یک ترور کامل و بدون هیچ اثری ، با اثری تکرار نشدنی از موساد ، که آرمان های رئیس جمهور منتخب جو بایدن را برای بازگشت به جعبه آغاز دوران اوباما در خاورمیانه و احیای توافق هسته ای با ایران کنترل می کند.[ad_2]

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *