حمله در بروکسل: حداقل 30 کشته در فرودگاه و مترو بین المللی

[ad_1]

دو زن پس از انفجار در فرودگاه بروکسل زخمی شدند.تروریسم اسلامگرای این سه شنبه به قلب اتحادیه اروپا حمله می کند. حمله مضاعف دولت اسلامی (داعش) حداقل 30 کشته و بیش از 230 زخمی کرد بروکسل پس از حمله انتحاری در فرودگاه زاونتم – یکی از پرترددترین در اروپا – و انفجار در ایستگاه مرکزی مترو ، یک قدم دورتر از نهادهای اروپایی. روز جمعه گذشته ، صلاح عبدسلم ، از دستگیری تروریست تحت تعقیب اروپا ، با اتهام نمادین مهمی در حمله به دو منطقه از بیشتر محافظت شده توسط نیروهای امنیتی بلژیک ، تبخیر شد. مقامات که تحت تأثیر یک قسمت بی سابقه در بروکسل قرار گرفته اند ، از ارائه جزئیات رسمی قربانیان خودداری کرده و به طور فعال در جستجوی مظنون در حمله به فرودگاه هستند.

اروپا در روز سه شنبه بر ضربات رکود بزرگ و بحران حاد پناهندگان ، تولد بی شمار تهدیدات تروریستی را افزود. حمله هماهنگ به فرودگاه Zaventem و یکی از ایستگاه های منطقه اروپای مرکزی حدود سی قربانی برجای گذاشت ، بیش از 200 زخمی و یک کابوس که شباهت زیادی به حملات پاریس در نوامبر گذشته و حملات لندن و مادرید دارد. بلژیک حداکثر سطح هشدار را فعال می کند. مدارس ، بیمارستان ها ، موزه ها ، وسایل حمل و نقل عمومی و مراکز خرید درهای خود را بسته اند یا سطح نظارت را به حداکثر رسانده اند و حداقل امروز می توانند به همان صورت باقی بمانند.

چندین کشور اروپایی اقدامات امنیتی خود را تشدید کرده اند. صدها پرواز لغو شد. و رهبران سیاسی با سخنرانی در نیمه راه همبستگی با بلژیکی ها و استواری با تروریست ها به صحنه آمدند. نخست وزیر فرانسه مانوئل والس صریحاً در مورد اروپا در حال جنگ صحبت می کند. باراک اوباما ، رئیس جمهور آمریکا ، دیوید کامرون ، نخست وزیر انگلیس و تقریباً همه رهبران اروپا با درام کمتری ، اما با همان تشریفات ، صحبت کردند.

تخلیه واگن مترو در محله اروپایی بروکسل.شب گذشته بروکسل شهری خیره کننده بود ، با خیابان های نیمه خالی و پلیس و حتی فعالیت های نظامی بسیار بالا با ترفندهای مختلف. خشونت از اوایل آغاز شد. این در اواخر ساعت هشت صبح آغاز شد ، با دو انفجار در Zaventem ، یکی از بزرگترین فرودگاههای اروپا ، که منجر به کشته شدن حداقل ده نفر شد. این حمله توسط دو بمب گذار انتحاری و یک تروریست سوم انجام شد که پلیس تحت فشار پلیس بلژیک در جریان مطبوعات به طور فعال تحت تعقیب بود. اندکی بعد ، پس از ساعت نه صبح ، یک انفجار سوم جان 20 نفر دیگر را در ایستگاه مترو Maelbeek ، بسیار نزدیک به مقر اتحادیه اروپا گرفت. ساعاتی بعد ، پلیس در خانه ای در Schaerbeek ، یکی از محله های مسلمان نشین در این شهر ، جایی که مخفیگاه صلاح عبدسلم در ژانویه گذشته پیدا شد ، بمبی منفجر نشده پیدا کرد. به مواد شیمیایی و پرچم دولت اسلامی. داعش مسئولیت حملات را در اواسط بعد از ظهر به عهده گرفت.

چارلز میشل نخست وزیر بلژیک گفت: “ما از حملات تروریستی می ترسیدیم و اکنون آنها رسیده اند.” بلژیک قبلاً از ترس تکرار حملات در پاریس ، حداکثر سطح هشدار را برای چند روز در پایان سال گذشته فعال کرده است. سپس جامعه بین المللی بلژیکی ها را به دلیل عدم کار سرویس های اطلاعاتی خود و ارتباط با منطقه Molenbeek – یک فاصله از مرکز تاریخی بروکسل – با تمام حملات مهم در سال های اخیر ، از جمله 11-M در مادرید ، هدف قرار داد. به نظر می رسد دستگیری صلاح عبدسلم ، یکی از اصلی ترین معماران درام پاریس ، فضای کمی برای نفس کشیدن به مسئولان داده باشد. اما شاید این یک سراب بود: بلژیک و بروکسل دوباره توجه همه را به خود جلب می کنند.

اگرچه این حمله مستقیم به م institutionsسسات اروپایی نیست ، اما انفجار در مترو هنگام عبور از ایستگاه مایلبیک ، مجبور به تعلیق هزاران کارگر از م institutionsسسات اروپایی شد که در زمان اجرای این قسمت کار خود را شروع کرده بودند ، که نمادین است. به ویژه با توجه به اینکه افزایش امنیت موجود در ساختمان های اروپایی پس از حملات در پاریس ، با حضور پلیس و ارتش در ورودی ، هر گونه حمله به درب آنها را دشوار می کند. در صورت تأیید ، این اولین حمله به نهادهای عمومی در بیش از 60 سال سابقه آن خواهد بود.

دو زن در مقابل فرودگاه بروکسل بغل می شوند.خجالت و ناتوانی این حمله در سخنرانی نماینده عالی امور خارجه اروپا فدریکا موگرینی در اردن متراکم شد. رئیس دیپلماسی اروپا ، برای بازدید از امان برای بحث در مورد بحران پناهندگان ، در مقابل مطبوعات گریه کرد. وی گفت: “این روز برای اروپا روز بسیار ناراحت کننده ای است.”

یک سحابی بزرگ پیرامون تحقیقات در مورد این دو حمله احاطه شده است. دولت بلژیک در مواجهه با دقتی که مقامات فرانسه تعداد قربانیان را در 13 نوامبر فاش کردند ، مایل به ارائه هیچ گونه آمار رسمی نبود. مقامات از تعداد “بسیار زیاد” کشته ها و زخمی ها صحبت کردند.

سه قاضی تحقیق متخصص تروریسم پرونده را که متمرکز بر محورهای مختلف است ، مورد رسیدگی قرار داده اند. شفاف ترین ، یکی در فرودگاه Zaventem ، بعد از ظهر در فرودگاه بلژیک عکس سه مظنون اصلی حملات را پرتاب کرد – دو بمب و یک سومی که منفجر نشد. طبق کیفرخواست ، دو نفر از آنها در حملات انتحاری جان خود را از دست دادند و نفر سوم “به طور فعال جستجو می شود”.

صحنه با بیشترین تعداد مرگ و میر همچنان پراکنده تر است – طبق برآوردهای غیررسمی ، 20 ایستگاه Maelbeek. بوی شدید باروت حتی در پایان روز قتل عام در محله اروپایی بروکسل یادآور شد. مقامات هیچ جزئیاتی درباره آنچه در آنجا اتفاق افتاده ارائه ندادند.

پس از این حملات ، پلیس چندین جستجو در مناطق مختلف کشور انجام داد و چندین شاهد را شناسایی کرد. مورد اصلی در منطقه شربک بروکسل رخ داد ، همان محلی که پلیس بلژیک در ژانویه گذشته مخفیگاه عبدسلم را شناسایی کرد. آن ارگان ، مسئول تحقیقات آغاز شده در این سه شنبه ، و همچنین شعبه 13-N بلژیک ، گفت که اطلاعات بیشتری ارائه نمی دهد تا مانع کار ماموران نشود. همانند تحقیقات در مورد حملات پاریس ، دادستان ها به رسانه ها هشدار داده اند که جزئیات را ارائه نکنند.

سوالات بیشتر از جوابها در هوا وجود دارد. باید دید که بلژیک با داشتن نیم هزار جنگنده خارجی – اروپایی هایی که در کنار داعش می جنگند – و نگرانی در مورد سرویس های امنیتی این کشور چگونه به آنها اجازه می دهد. و ما باید ببینیم که چگونه تفسیرهای برخی از رهبران سیاسی ، با علاقه به ارتباط گسترده ورود پناهندگان و حملات ، همانطور که در پاریس اتفاق افتاد ، توسعه می یابد. اروپا سهم بزرگی در بسیاری از بحرانهای درهم تنیده دارد که سرانجام آسمان بروکسل را در این سه شنبه تحت پوشش قرار داد.

[ad_2]

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *