جیزلا پیتر از برلین-هللسدورف: زندگی برای کتاب ها

[ad_1]

کتابخانه پیتر ویس

جیزلا پیتر از هلزدورف: زندگی برای کتاب

جیزلا پیتر بخاطر کار داوطلبانه خود در کتابخانه پیتر ویس ، نشان افتخار جمهوری فدرال آلمان را دریافت کرد.


جیزلا پیتر بخاطر کار داوطلبانه خود در کتابخانه پیتر ویس ، نشان افتخار جمهوری فدرال آلمان را دریافت کرد.

جیزلا پیتر بخاطر کار داوطلبانه خود در کتابخانه پیتر ویس ، نشان افتخار جمهوری فدرال آلمان را دریافت کرد.

عکس: مائوریتزیو گامبارینی

برلین جیزلا پیتر می گوید ، البته او از این جایزه لذت می برد. وی اخیراً نشان افتخار جمهوری فدرال آلمان را دریافت کرده است. داگمار پل ، شهردار منطقه ، آن را در مراسمی تقدیم کرد ، اما در واقع اعضای موسس کتابخانه پیتر ویس شایسته این جایزه بودند که بدون آن تعهد خودشان امکان پذیر نبود ، توضیح می دهد ساکن محلی هللسدورف.پیرمرد 81 ساله می گوید که وی سالها به عنوان کتابدار کار کرده و اکنون به عنوان داوطلب در کتابخانه پیتر ویس فعالیت می کند. برای پدر و مادرش خواندن کتاب در خانه پدر و مادرش طبیعی بود.جیزلا پیتر در گریفسوالد بزرگ شد. پدرش کارمند دانشگاه ، مادرش خیاط بود و از خانه کار می کرد. او می گوید: “این دوران كودكی شگفت انگیزی در صف های طولانی بود.” پیتر اندکی پس از اتمام دبیرستان ازدواج کرد و تنها در مدت پنج سال صاحب چهار دختر شد. پیتر می گوید: “تصور این روزها سخت است ، اما خوب کار می کند.” صبح چهار فرزند خود را به مهد کودک رساند ، سپس به کار خود رفت. آرزوهای شغلی دیگری نیز وجود داشت ، اما دوره یادگیری از راه دور برای تبدیل شدن به یک کتابدار آسان بود که با زندگی خانوادگی ترکیب شود.جیزلا پیتر اندکی قبل از فروپاشی دیوار برلین به هلرسدورف نقل مکان کرد

اندکی قبل از سقوط دیوار ، در سال 1988 ، وی به همراه شوهر دوم خود ، هاینز پیتر ، که همچنین کتابدار بود و نقشی اساسی در توسعه کتابخانه پیتر ویس داشت ، به هللسدورف رفت. پیتر که هلرسدورف را محله ای بسیار سرسبز توصیف کرد ، گفت: “در آن زمان کمبود آپارتمان نیز وجود داشت و ما می خواستیم در حومه زندگی کنیم.” در این سال ها ، اما زیرساخت های فرهنگی و اجتماعی کمبود داشتند.

هنگامی که او و همسرش از این انجمن آگاهی یافتند که در سال 1990 برای تبلیغ کتابخانه پیتر ویس تاسیس شد ، به عضویت این انجمن درآمدند. پس از سقوط دیوار ، بسیاری از کتابهای منتشر شده در GDR کنار گذاشته شدند. این زوج برای حفظ آن تلاش می کنند. پیتر می گوید: “ما احساس مسئولیت کردیم که این کتاب ها را به عنوان ارزش های فرهنگی حفظ کنیم.” منابع کتابخانه بی نظیر است – اما آنچه 81 ساله به ویژه برای کار خود ارزش دارد ، جلسات متعدد با خوانندگان و نویسندگان است. “افرادی در آنجا هستند که فقط به تبادل نظر علاقه مند هستند.” حدود 500 رویداد برگزار شد – و کتابخانه کوچک نیز به مکانی برای ملاقات در محله تبدیل شد.

وی به ویژه خواندن رافت حسینی نویسنده تبعید شده افغان در دهه 1990 را به یاد می آورد ، که دختر دوازده ساله ماریام متون را به آلمانی ترجمه كرد. جیزلا پیتر می گوید: “اکنون ما در حال برنامه ریزی برای مطالعه با دختر بزرگ خود هستیم.” توقف کار؟ او در مورد آن فکر نمی کند.


[ad_2]

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *