با قفل شدن هوای شهر بهتر است؟ اثر کوچکتر از حد انتظار

[ad_1]

عامل زمان

با قفل شدن هوای شهر بهتر است؟ اثر کوچکتر از حد انتظار

قفل مربوط به تاج در بهار به طور کلی منجر به هوای بهتر شهر می شود. با این حال ، تأثیر آن احتمالاً به اندازه تصور اولیه نبود.


یک روز پس از محدودیت های دسترسی به لندن در پل خالی وست مینستر مقابل مجلس نمایندگان در وست مینستر.

یک روز پس از محدودیت های دسترسی به لندن در پل خالی وست مینستر مقابل مجلس نمایندگان در وست مینستر.

عکس: dpa

بیرمنگام در محدودیت های مربوط به تاج در بهار 2020 آلودگی هوای شهری کمتر از حد انتظار بود.طبق تجزیه و تحلیل جدید ، هوا و تغییرات معمول در انتقال از زمستان به بهار تأثیر قابل توجهی بر روی سطح دی اکسید نیتروژن (NO2) ، ازن (O3) و ذرات گرد و غبار (PM2.5) داشته است. محققان به سرپرستی زونگبو شی از دانشگاه بیرمنگام (انگلیس) یافته های خود را در مجله Science Advances منتشر کردند.

شی گفت: “تغییر در آب و هوا ممکن است نیاز به تغییر در انتشار کیفیت هوا داشته باشد.” به همین دلیل تیم وی برای محاسبه تأثیر زمان حاصل از داده های اندازه گیری بر کیفیت هوا ، از اصطلاحاً یادگیری ماشین استفاده می کند.

مدل رایانه ای برای محاسبه اثرات ناشی از آب و هوا از داده های اندازه گیری و داده های مربوط به آن برای دوره 2016 تا 2019 آموخته است. دانشمندان این مورد را در یک سری اندازه گیری هوا قبل و بعد از شروع انسداد در یازده شهر اعمال کرده اند. بنابراین ، آنها داده های 2020 را با دوره های سال قبل مقایسه نمی کنند ، بلکه مقادیر قبل از قفل را با مقادیر آن مقایسه نمی کنند. این شهرها در آسیا (پکن ، ووهان ، دهلی) ، اروپا (لندن ، برلین ، میلان ، رم ، پاریس ، مادرید) و آمریکای شمالی (نیویورک ، لس آنجلس) بودند.

علاوه بر این ، محققان تأثیر تغییرات فصلی را محاسبه می کنند. این بدان معنی است که وقتی در بهار گرم می شود ، آلاینده ها و ذرات آلودگی کمتری تولید می شود ، اما گرده ، هاگ و سایر مواد آلی در حرکت هستند. هنگامی که این عوامل تأثیرگذار در نظر گرفته شوند ، کاهش NO2 در طول محدودیت ها کمتر از مطالعات قبلی است.

گزارش شده است که سطح NO2 در ووهان ، چین 93٪ در طول محاصره کاهش یافته است. با این حال ، با در نظر گرفتن آب و هوا ، این کاهش تنها 43.9 درصد و با در نظر گرفتن تغییرات فصلی فقط 33.9 درصد است. کاهش 28.1 درصدی NO2 در برلین اندازه گیری شد. بدون در نظر گرفتن تأثیر زمان ، این مقدار پس از در نظر گرفتن تغییرات فصلی ، فقط 11.3٪ فقط 25.4٪ کاهش یافت.

از طرف دیگر ، طبق محاسبات جدید ، افزایش سطح ازن در اثر انسداد دیگر به اندازه آنچه قبلاً گفته شد نیست. به عنوان مثال ، 57.8 درصد افزایش در سطح ازن برای برلین در طول محاصره اندازه گیری شد. اگر تأثیر زمان محاسبه شود ، این افزایش تنها 29.9٪ است. اگر اثر فصلی محاسبه شود ، فقط 2.6. سطح بالاتر ازن در برلین هنگام قفل شدن در بهار سال 2020 عمدتا به دلیل آب و هوا و تغییر فصل است.

از آنجا که واکنش های موجود در NO2 باعث از بین رفتن اوزن می شود ، کاهش سطح NO2 در هنگام انسداد منجر به افزایش سطح ازن نیز می شود. اشعه خورشید باعث تشکیل ازن می شود ، به همین دلیل است که با افزایش روزها در بهار ، سطح ازن افزایش می یابد.

محققان با داده های ریزگردها (PM2.5) روند مشخصی پیدا نکردند ، بلکه تفاوت های چشمگیری را از شهر به شهر دیگر پیدا کردند. در لندن و پاریس ، ذرات حتی پس از آغاز محاصره افزایش یافت.

محققان گفتند ، اقدامات كاهش آتی به روشی منظم و خاص برای كنترل آلودگی هوا برای ذرات معلق NO2 ، O3 و PM2.5 نیاز دارد. شی با جمع بندی مطالعه گفت: “تغییرات انتشار در ارتباط با محدودیت های اولیه انسداد منجر به تغییرات فاحشی در میزان آلاینده های هوا شده است ، اما تأثیر آنها بر کیفیت هوا پیچیده تر از حد انتظار و کمتر از حد انتظار است.”

© dpa-infocom ، dpa: 210115-99-32886 / 2


[ad_2]

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *