اختلافات بین عربستان و امارات آشتی با قطر را به تأخیر می اندازد بین المللی

[ad_1]

برای پایان دادن به بحران خلیج فارس بیش از فوتبال و ژست لازم است. با این حال ، به دنبال شرکت عربستان سعودی ، امارات متحده عربی (امارات متحده عربی) و بحرین در جام اخیر خلیج فارس در قطر ، که باعث شروع روند ذوب شد ، دوحه اذعان می کند که برخی اقدامات انجام شده است. مشکل این است که همسایگان شما در این مورد اختلاف نظر دارند. مبارزه برای برتری به عنوان یک رابط آمریکایی در منطقه و منافع رهبران آن مانع پیشرفت است. تحلیلگران نگرانی های ابوظبی را برجسته می کنند.

“آن زمان ما مورد توجه قرار گرفتیم [de resolver la crisis] با سعودی ها ، به آرامی اما مطمئنا. ما خواهیم دید که آیا با احترام متقابل ، ضمن حفظ حاکمیت ، استقلال و سیاست خارجی خود ، می توانیم راه حلی پیدا کنیم یا خیر “. خالد العطیه ، معاون نخست وزیر و وزیر دفاع قطر ، در طی یک نشست آخر هفته گذشته دوحه.

چند روز قبل ، اجلاس شورای همکاری خلیج فارس (GCC) در ریاض امیدهایی را برای پایان دادن به تحریم اقتصادی و دیپلماتیک که سه همسایه به علاوه مصر در ژوئن 2017 به قطر تحمیل کرده بودند ، افزایش داد و منجر به بستن مرزهای کلی آن. اگرچه حضور شیخ عبدالله بن ناصر الثانی نخست وزیر قطر و استقبال گرم وی از پادشاه سلمان عربستان سعودی نشان از پیشرفت داشت ، اما غیبت امیر نشان داد که هنوز فاصله زیادی وجود دارد.

“امیر هنوز آماده رفتن نبود [a la cumbre]اما قطر علاقه مند به پایان دادن به تحریم است ، به خصوص به دلیل آزادی حرکت شهروندانش و [los problemas que plantea] بستن فضای هوایی توسط همسایگانش ، “آندریاس کریگ ، متخصص دفاع در کالج کینگ لندن ، به EL PAÍS گفت. به گفته وی ، “مصالحه توسط امارات اژدر می شود ، كه [hombre fuerte] محمد بن زاید سعی کرد محمد بن سلمان را متقاعد کند [heredero saudí] نه امتیاز دادن ».

مخالفت ابوظبی با آشتی ، عقیده ای است که تحلیلگران دیگر آن را به اشتراک می گذارند. کریستین اولریشسن ، کارشناس حوزه خلیج فارس در دانشگاه رایس. .

مقامات قطر از اظهارات علنی در این باره پرهیز می کنند ، گرچه به طور خصوصی عمق بیشتر اختلافات خود با امارات را تأیید می کنند. آنها همچنین اصرار دارند که این خود آنها نیستند که تغییر کرده اند ، بلکه “عربستان سعودی باید مشکلات خود را ببندد” ، از جمله بحران با قطر ، به دلیل ایران ، عرضه اولیه سهام آرامکو و ریاست جمهوری G20 آن. به همین ترتیب ، آنها دفاع می کنند که کشورشان تماس با ریاض را قبول نکرده است زیرا به آنها احتیاج دارد ، بلکه به این دلیل که هر دو کشور بخشی از یک محیط هستند و باید با یکدیگر همکاری کنند. با این حال ، آنها اذعان می کنند که می خواهند سفر Cathars را برای سفر زیارتی به مکه و ملاقات با خانواده هایشان آسان کنند ، زیرا بسیاری از آنها در نتیجه تحریم از هم جدا شده اند.

در همین حال ، امارات از طریق وزیر امور خارجه خود انور گارگاش ، “خروج اخیر قطر” در مورد حل بحران با عربستان سعودی بدون سایر کشورهای جهان را “تلاش دوحه برای تقسیم گروه و جلوگیری از تعهدات آن” توضیح داد.

اندکی پس از این جدایی ، گروه چهارگانه وی لیستی از 13 شرط برقراری مجدد روابط را ارائه داد که شامل قطع رابطه با ایران ، اخراج اخوان المسلمین و تعطیلی شبکه تلویزیونی الجزیره بود. مقامات قطر پذیرفتن هر یک از آنها را انکار می کنند. “نجات چهره کسی به قطر بستگی ندارد. آنها به ما حمله کردند ، “یک منبع دفاع کرد.

انگیزه بهبود

آرانچا گونزالس گفت: “این تحریم به عنوان كاتالیزوری برای تغییرات فرهنگی عمل كرده است.” مدیر مرکز تجارت بین الملل (CCI) توضیح می دهد که قطر با داشتن فقط 300000 شهروند در بین 2.7 میلیون نفر ساکن ، مشکلی در زمینه اشتغال ندارد ، اما قبل از بحران به دلیل داشتن ذخایر گسترده گاز طبیعی ، آنچه را “اقتصاد تنبل” می نامید ، داشت. کافی بودند “تحریم همسایگان آنها را مجبور کرده است که در اقتصاد خود که به مسئله امنیت ملی تبدیل شده است ، تجدید نظر کنند. آنها در صنایع غذایی سرمایه گذاری کرده اند و اکنون با یک انقلاب تکنولوژیکی روبرو هستند و به دنبال راه هایی برای بهبود سرمایه انسانی هستند. ” و قطری هایی که مجبور به کار بودند افتخار خود را در این زمینه پنهان نمی کنند. اکنون ITC به آنها در مورد برنامه تسریع در صادرات برای کارآفرینان کوچک مشاوره می دهد.

حضور یک هیئت بزرگ آمریکایی در مجمع دوحه ، از جمله ایوانکا ترامپ و وزیر خزانه داری استفان منوچین ، به عنوان حمایت نشان داده شد. در این کشمکش و اینکه چه کسی با واشنگتن گفتگو خواهد کرد ، تردیدی وجود ندارد که برای برتری در منطقه وجود دارد. با این حال ، کاتارها ، که موفق شده اند تحریم را دور بزنند ، نمی خواهند مطابق خواسته های همسایه مسن خود باشند.

یک ناظر با دسترسی به همه طرف هشدار می دهد: “یک عامل غرور در هر دو طرف وجود دارد که اعلام سریع را دشوار می کند.” طبق تفسیر وی ، “آنها احتمالاً گام های کوچکی مانند شرکت AS ، امارات و بحرین در جام خلیج فارس ، تا روزی که بازیابی ارتباطات هوایی برقرار شود ، بر خواهند داشت.” اما حتی زمانی که بارزترین جنبه های بحران برطرف شود ، قطری ها می توانند بر بی اعتمادی به همسایگان خود غلبه کنند.

[ad_2]

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *