آخرین اخبار

26. دى 1394 - 11:28   |   کد مطلب: 293301
یک صاحب نظر در مسائل فرهنگی و هنری با بیان اینکه میزان پرداخت رسانه های استان کرمانشاه به مولفه های فرهنگ عمومی بسیار ناچیز است گفت: رسانه ها و هنرمندان می توانند با بهره گیری از ظرفیت های خود وژدان و نظم اجتماعی را به عنوان مولفه های فرهنگ عمومی ترویج کنند.

خسرو تمری در گفتگو با طاق نیوز،  در خصوص فرهنگ عمومی  و نقش هنرمندان و رسانه ها در ترویج این فرهنگ گفت: متاسفانه در خصوص فرهنگ عمومی که از دغدغه های مقام معظم رهبری  بوده چندان کاری در حوزه های هنری صورت نگرفته و آنگونه که باید به این مسئله توجه نشده است.

وی تصریح کرد: هنر از پتانسیل بالایی در حوزه فرهنگ عمومی و اصلاح این حوزه برخوردار است که متاسفانه تا به امروز این ظرفیت و پتانسیل نادیده گرفته شده است.

این فعال حوزه فرهنگی رسانه ها را یکی از مهمترین ارکان در ترویج و پیاده کردن فرهنگ عمومی برشمرد و گفت: متاسفانه در تحلیل محتوای صورت گرفته از بحث رسانه ها و فرهنگ عمومی مشخص شد که میزان پرداخت رسانه های استان کرمانشاه به مولفه های فرهنگ عمومی بسیار ناچیز است به گونه ای که مولفه های چون قانون مداری، نظم و انضباط، احترام به بزرگترها و وجدان کاری که از مولفه های اصلی توسعه فرهنگی است کمتر مورد توجه قرار گرفته است.

عدم پرداخت به فرهنگ عمومی مانع توسعه و پویایی فرهنگی است

وی این عدم پرداخت به مولفه های اصلی فرهنگ عمومی را یکی از عوامل رکود آن و موانع پویایی و توسعه فرهنگ عمومی دانست.

تمری در پاسخ به اینکه نهادهای فرهنگی چون سازمان بسیج هنرمندان که رویکردی فرهنگی را در پیش گرفته است چقدر می توانند در رشد و توسعه این فرهنگ موثر باشند ؟ گفت: رویکرد بسیج هنرمندان  در بحث فرهنگ عمومی می تواند بستر ساز تحولات عمده ای شود.

هنرمندان بسیجی می تواند با ابزار هنر اصلاح جامعه را رقم زنند

وی افزود: هم چنین هنرمندان بسیجی می توانند با تعهد و اخلاق و روحیه جهادی که در بسیجیان موج می زند مولفه های فرهنگ عمومی را با برنامه ریزی اصلاح و بازتولید کنند و اصلاح جامعه را در این زمینه مورد توجه قرار دهند.

این صاحب نظر در مسائل فرهنگی تصریح کرد: هم چنین سازمان بسیج هنرمندان به دور از نگاه طبقاتی و حزبی که دارد و تنها براساس اصل شایستگی و ارزشی و هم چنین تعهد افراد و هنرمندان، نسبت به جذب آنها اقدام می کند تا در کنار جذب نخبگان هنری بتواند به اهداف متعالی ای چون پیاده سازی فرهنگ عمومی به عنوان یکی از ضروریات امروزه جامه عمل بپوشاند.

وی گفت: هنرمندان متعهد و البته هنرمندان بسیجی می توانند تولید آثار فاخری را خصوصا در مورد سبک زندگی ایرانی-اسلامی مورد توجه قرار داده و الگوهای ارزشمندی در این زمینه ارائه دهند که این الگوها به عنوان یک ابزار هنری در اختیار مردم قرار گرفته و الگویی برای تغییر رفتار و زندگی آنها باشد.

تمری یادآور شد: هنرمند با ابراز هنری خود می تواند بر فرهنگ عمومی نیز تاثیر بگذارد و در این بین هنرهایی تصویری چون فیلم ، عکس، نقاشی، کاریکاتورو....تاثیرگذار تر خواهند بود.

وی گفت: هنرمندان هم چنین می تواند با هنر خود در قالب هایی چون کاریکاتور، شعر و.... به نقد حوزه فرهنگ عمومی که هم اکنون خیلی کم دیده می شود بپردازند.

نمود تاثیرگذاری هنر در رسانه های جمعی بیشتر است

این صاحب نظر در مسائل فرهنگی تاکید کرد: هنر می تواند هم نقد کند، هم تغییر دهد و هم الگوی جدید را به افراد ارائه کند و تمام مولفه های مذکور در همه هنرها امکان پذیر است اما نمود آنها در رسانه های جمعی چون تلویزیون بیشتر خواهد بود.

وی افزود: برای مثال هنرمندان کاریکاتوریست می توانند خیلی از فضاها و نابه هنجاری های جامعه را نقد کنند و حتی الگوهایی نیز در حوزه خود ترسیم و به افراد جامعه ارائه دهند که متاسفانه این موضوع نیز کم اتفاق می افتد و اغلب کاریکاتوریست ها خیلی به فرهنگ عمومی توجه نداشته و بیشتر مسئولین و افراد را هدف قرار می دهند.

تمری در پایان خاطر نشان کرد: قدرت هنر برای تغییر بسیار بیش از مولفه هایی چون سخنرانی است و هنرمندان می توانند با هنر خود در حوزه هایی چون وژدان اجتماعی، نظم اجتماعی و....الگوهایی ایجاد کنند.

دیدگاه شما