آخرین اخبار

17. اسفند 1396 - 10:43   |   کد مطلب: 296325
طاق نیوز: مدیر کل حوزه هنری استان کرمانشاه گفت: شعر و ادبیات در بازسازی و نوسازی تمام ساختارهای اجتماعی، اقتصادی و سیاسی کشور منبع الهام و امید است.

به گزارش خبرنگار طاق نیوز، امین مرادی در مراسم اولین سالگرد درگذشت احمد عزیزی شاعر انقلابی استان کرمانشاه گفت: این شاعر تنها شاعری از دیار کهنسال کرمانشاه و زبان و ادبیات ایران اسلامی نبود بلکه دیرسالی است که با واژگان بی بدیل بی بدیل لذت ناب شنیدن و خواندن را به ما می دهد.

وی افزود: شعر و شیدایی نامش در ذهن و زبانها جاری است و شاعری است که از ایل آبها و راه روشنی به شیوه شبنم با مرگی که خود به زیبایی آنرا ترسیم می کرد.

مدیر کل حوزه هنری استان کرمانشاه ابراز داشت: امروز در حالی پا به چهل سالگی انقلاب شکوهمند اسلامی گذاشتیم که به گواه هر منتقد و مفسر هوشمندی در هزارمین سال ادب فارسی با جریانی محکم و شناسنامه دار رو به رو هستیم.

مرادی ادامه داد: امروز با رشد و بالندگی هر روزه هنر انقلاب روبه رو هستیم.

وی تصریح کرد: شعر و ادبیاتی که با طلیعه انقلاب اسلامی متبلور شد جریان اصیلی از گرایشات رشد و بالندگی است.

وی یادآور شد: شعر و ادبیات در سالهاز دفاع مقدس پشت خاکریز کلمات برای دفاع از انقلاب و کیان و میهن قیام کرد.

به گفته مدیر کل حوزه هنری استان کرمانشاه شعر و ادبیات در بازسازی و نوسازی تمام ساختارهای اجتماعی- اقتصادی و سیاسی کشور منبع الهام و امید است.

وی اظهار داشت: شعر و ادبیات امروز هرجا که ضرورت بداند با تکیه بر آرمانهای افتخار آفرین انقلاب اسلامی پای در میدان خواهد گذاشت.

مرادی اذعان داشت: ادبیات در کنار سرگذشت ویژه خود قله های رفیعی را برای زبان و ادب فارسی به یادگار گذاشت.

وی احمد عزیزی را یکی از شاعران جریان انقلاب اسلامی معرفی کرد و گفت: او با زبانی نو تحلیلی بی نظیر و اندیشه های بی بدیل افق های تازه ای در شعر فارسی کشور به وجود آورد.

مرادی بیان داشت: عزیزی شاعری بود که با آمیختگی عرفان ناب محمدی(ص) و طبیعت و زیباییهای آن شاهکارهایی از نعت و ستایش را به وجود آورد.

در این مراسم تعدادی از شاعران و خواهر احمد عزیزی با قرائت اشعاری یاد و خاطره این شاعر انقلابی را گرامی داشتند.

لازم به ذکر است در نخستین دوره جایره ادبی استان کرمانشاه از کتاب «شون میلکان» اولین سروده‌های کردی احمد عزیزی، «برق بلاغت» مجموعه‌ای از شطحیات احمد عزیزی و «گیسوان شب» اولین رمان احمدعزیزی با زبان شطحیات آثاری هستند که در این مراسم رونمایی شدند.

همچنین در ادامه به تعدادی از نویسندگان و شاعران که موفق به چاپ کتاب در استان شدند تجلیل به عمل آمد

گفتنی است در پایان این مراسم مسئولین ،شاعران و اقشار مختلف بر مزار این شاعر انقلابی حضور پیدا کردند.

در این مراسم جایزه ادبی احمد عزیزی به "علی الفتی" در بخش شعر کردی، "منا کرمی" در بخش شعر فارسی، "فریبرز لرستانی" در حوزه داستان، "منصور یاقوتی" در حوزه داستان و ادبیات کودک و "سعدیه بابایی" در حوزه داستان کوتاه اهدا شد.

همچنین "رضا جمشیدی" نیز در بخش شعر کردی مورد تقدیر قرار گرفت.

این مراسم که نخستین سالگرد فوت شاعر انقلابی احمد عزیزی است،با همکاری حوزه هنری، تبلیغات اسلامی و فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه برگزار شد.

دیدگاه شما