آخرین اخبار

21. بهمن 1396 - 11:09   |   کد مطلب: 296270
طاق نیوز: مسئول انجمن شعر سازمان بسیج هنرمندان استان کرمانشاه گفت: از انجایی که ادبیات، آیینۀ تمام نمای روح یک جامعه است، رخداد انقلاب اسلامی نیز در ادبیات معاصر جایگاه ویژه ای دارد.

علی سهامی مسئول انجمن شعر سازمان بسیج هنرمندان استان کرمانشاه در گفتگو با خبرنگار طاق نیوز، در رابطه با ویژگی های ادبیات انقلاب اظهار داشت: از انجایی که ادبیات، آیینۀ تمام نمای روح یک جامعه است، رخداد انقلاب اسلامی نیز در ادبیات معاصر جایگاه ویژه ای دارد. مفاهیم دفاع مقدس از جمله بیان روحیۀ سلحشوری، مقاومت و شهادت طلبی در جویبار زلال ادبیات انقلاب اسلامی جاری بوده و انعکاس یافته است.

وی افزود: از جمله ویژگی های بارز شعر عصر انقلاب، استفاده از بیشتر قالب‌های رایج ادبیات کهن این سرزمین است که بعضی از قالب‌ها از قبیل رباعی و دوبیتی با درون مایه ای دینی و ارزشی بیشتر مورد توجّه قرار می گیرد . مجموعه شعرهایی در قالب رباعی مثل « همصدا با حلق اسماعیل» سید حسن حسینی و رباعی امروز محمد رضا عبدالملکیان در این راستا به چاپ رسیده اند.

مسئول انجمن شعر سازمان بسیج هنرمندان استان کرمانشاه تصریح کرد: قالب غزل از نظر درون مایه در عصر انقلاب به سمت مسائل اجتماعی و حماسی گرایش پیدا می کند.

سهامی خاطر نشان کرد: واژگان و ترکیبات شاعرانه در شعر انقلاب نیز بیشتر جنبۀ دینی و معنوی دارند که از جمله این ترکیبات می توان به مفاهیمی همچون بسیج، شهادت، سنگر ، سجاده و... اشاره کرد.

وی در ادامه افزود: همچنین در کنار بیان فرهنگ ایثار و شهادت، تصویرسازی با عناصر فرهنگ عاشورا و قیام امام حسین از دیگر ویژگی های شعر انقلاب اسلامی به شمار می آید.

مسئول انجمن شعر سازمان بسیج هنرمندان استان کرمانشاه از دیگر رسالت های شعر انقلاب اسلامی را مردمی بودن این ادبیات دانست به گونه ای که در حقیقت شعر، رسانۀ بیان خواسته ها و آرمان های ملت می شود.

دیدگاه شما