آخرین اخبار

22. شهريور 1396 - 23:01   |   کد مطلب: 295711
طاق نیوز: گروه مولودی خوانی "نی نوا" توانست مقام نخست جشنواره منطقه‌ای دف‌نوازی و مولودی‌خوانی «سراج منیر» که به میزبانی استان کردستان در سنندج برگزار شد را از آن خود کند.

به گزارش خبرنگار طاق نیوز، گروه مولودی خوانی "نی نوا" به سرپرستی و مداحی جواد شریفی توانست مقام نخست جشنواره منطقه‌ای دف‌نوازی و مولودی‌خوانی «سراج منیر» که به میزبانی استان کردستان در سنندج برگزار شد را از آن خود کند.

بر پایه این گزارش این جشنواره در دو بخش  مولودی خوانی و دف نوازی گروهی، تک نوازی در ۲ رده سنی زیر ۱۶ سال و بالای ۱۶ سال برگزار شد، که طی آن ۳۴ گروه مولودی خوان، ۲۹ تکنواز بالای ۱۶ سال و ۱۱ تکنواز زیر ۱۶ سال، از استان های آذربایجان غربی، زنجان، همدان، کرمانشاه، ایلام، لرستان و کردستان با هم به رقابت پرداختند.

جواد شریفی مداح و سرپرست گروه مولودی خوانی و دف نوازی نی نوا در گفتگو ی با خبرنگار طاق نیوز، اظهار داشت: آنچه که در برگزاری این نوع جشنواره ها اهمیت دارد این است که ما از ظرفیت هایی استفاده کنیم که با زمینه سازی های فرهنگی، دینی و آموزش های کافی و اصولی قدم در این راه گذاشته اند تا از این طریق بتوانیم زمینه را برا همگان در این عرصه مساعد سازیم.

وی افزود: کسب مقام اول و دوم و... در اینگونه برنامه ها اهمیت چندانی ندارد مهم خروجی این جشنواره ها است اینکه این جشنواره ها تا چه حد می توانند زمینه را برای تربیت نسل جدید در این عرصه و تولید آثار فاخر فراهم آورد.

سر پرست گروه مولودی خوانی و دف نوازی نی نوا گفت: در حال حاضر اکثر مداحان ما به صورت تجربی در این عرصه فعالیت می کند و بهره ای از دانش اساتید فن در این رشته ندارند.

شریفی در ادامه  هدف از مولودی خوانی را ستایش خدا، نعت پیامبر(ص) و مدح اهل بیت و اولیاء و بزرگان دین معرفی کرد و افزود: ما باید سعی کنیم تا در این عرصه افراد را به سمت و سوی ارزشهای فراموش شده دینی و زنده نگه داشتن عقاید اسلامی و باورهای دینی نسبت به پیامبر (ص) و اهل بیت سوق داده و همواره اصالت ریشه ای را در این کارها و مداحی های خود مورد توجه قرار دهیم.

لازم به ذکر است گروه مولودی خوانی نی نوا همچنین کسب مقام های اول و سوم جشنواره های مولودی خوانی سازمان بسیج هنرمندان استان کرمانشاه را نیز در کارنامه خود دارد.

گفتنی است جشنواره منطقه ای مولودی خوانی و دف نوازی سراج منیر به مدت ۲ روز در سنندج و با اهداف ارتقای اشتیاق دینی از طریق هنرهای آیینی، ترویج تفکر عرفان اسلامی، تبادل فرهنگ متعادل هنرهای آئینی در بین استان های منطقه، ایجاد زمینه برای تولید آثار فاخر و ماندگار و ارتقای سطح دانش و توان گروه ها از طریق کارگاه اموزشی برگزار و طی مراسمی با معرفی برگزیدگان به کار خود پایان داد.

دیدگاه شما