آخرین اخبار

15. شهريور 1396 - 22:43   |   کد مطلب: 295688
طاق نیوز: معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور تاکید کرد: صنایع دستی باید بازار محور شوند.

به گزارش طاق نیوز به نقل از ایسنا، بهمن نامور مطلق در آیین افتتاح نمایشگاه سراسری صنایع دستی در استان کرمانشاه اظهار کرد: برپایی نمایشگاه‌های صنایع دستی یکی از ارکان اقتصادی کردن این حوزه به شمار می رود، تا جایی که شاید بیشتر از بقیه حوزه‌ها به  برپایی نمایشگاه نیاز داشته باشیم.

نامور مطلق با اشاره به اینکه ۱۵ درصد گردش مالی کشور در حوزه صنایع دستی از طریق برپایی نمایشگاه‌ها انجام می‌شود، اضافه کرد: بین ۱۵ تا ۲۰ درصد گردش مالی حوزه صنایع دستی از طریق بازارچه‌ها و  ۶۰ درصد دیگر نیز از طریق فروشگاه های عرضه محصولات صنایع دستی انجام می‌شود.

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری کشور با تأکید بر نقش مهم نمایشگاه ها در فروش محصولات صنایع دستی، عنوان کرد: در کشورهای اروپایی نمایشگاه‌ها سهم ۱۰ درصدی را در فروش محصولات صنایع دستی بر عهده دارند.

نامور مطلق اضافه کرد: نمایشگاه ها ضمن اینکه امکان مراودات بین تجار را فراهم می کنند،

زمینه ارتباط بین تجار و هنرمندان را نیز بوجود آورده و از این طریق در فروش بالاتر محصولات نقش‌آفرینی می‌کنند.

این مسئول در ادامه صنایع دستی را جزو صنایع فرهنگی عنوان کردو افزود: نمایشگاه ها بهترین محل برای نهادینه کردن فرهنگ استفاده از صنایع دستی هستند.

وی نقش نمایشگاه‌ها را در توسعه گفتمان سازی در حوزه صنایع دستی مهم ارزیابی کرد و افزود: گواه این مدعا اقبال بیشتر مردم به تولیدات حوزه صنایع دستی  در مقایسه با گذشته است.

وی با بیان اینکه صنایع دستی هویت منقول است، عنوان کرد: صنایع دستی قابل جابجایی بوده و لذا هویت مجسم ما به شمار می رود.

نامور مطلق در ادامه از سلیقه شناسی به عنوان یکی از مهمترین کارکردهای برپایی نمایشگاه های یاد و اظهار کرد: صنایع دستی مربوط به مردم و برای مردم است، لذا باید بنا به سلیقه مردم تغییر کرده تا بتواند پاسخگوی نیازهای آنها باشد.

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری کشور با بیان اینکه تاکنون هفت صنعت در یونسکو به عنوان صنایع خلاق پذیرفته شده، اظهار کرد: یکی از دلایل پذیرفته شدن صنایع دستی به عنوان صنایع خلاق به این مهم برمی‌گردد که صنایع‌دستی با وجود داشتن ریشه در گذشته، میل به آینده دارد.

وی با تاکید بر اینکه صنایع دستی باید دانش بنیان و طراحی محور باشد اظهار کرد: تنها در صورت مردم محوری و بازار محوری صنایع دستی می توان

در این حوزه موفق بود.

نامور مطلق تأکید کرد: صنایع‌دستی مایه فخر و مباهات ما در دنیا بوده و برای دائمی ماندن باید بدور از دولتی شدن باشد، هرچند با حمایت دولت نیز می‌تواند توسعه پیدا کند.

وی تصریح کرد: هنرمند خلاق صنایع دستی فکرش بزرگ بوده و در پی فتح بازارهای جهانی است.

نامورمطلق با بیان اینکه استان‌های مرزی می توانند مبادلات صنایع دستی داشته باشند، عنوان کرد: وجود تشکل های خصوصی خوب در کنار خلاقیت و نوآوری هنرمندان صنایع دستی می‌تواند زمینه ساز توسعه صادرات صنایع دستی شود.

دیدگاه شما