آخرین اخبار

15. شهريور 1396 - 12:48   |   کد مطلب: 295683
طاق نیوز: دبیر علمی دوازدهمین گردهمایی بین‌المللی انجمن ترویج زبان و ادب فارسی گفت: جریان حرکت ادبیات در کشور باید با توجه به نیازهای جامعه مورد بازنگری قرار بگیرد.

به گزارش خبرنگار طاق نیوز، دوازدهمین گردهمایی بین‌المللی انجمن ترویج زبان و ادب فارسی، با حضور قائم مقام وزیر علوم، جمعی از اساتید زبان و ادبیات فارسی و مسئولین ملی و استانی، از امروز (15 شهریور) در دانشگاه رازی کرمانشاه آغاز به کار کرد.

خلیل بیگ زاده دبیر علمی دوازدهمین گردهمایی بین‌المللی انجمن ترویج زبان و ادب فارسی در افتتاحیه این گردهمایی اظهار داشت: این گردهمایی بی نظیر ترین رخداد تاریخی، فرهنگی و ادبی استان محسوب شده و به حق که کرمانشاه گهواره تمدن است.

وی بیان کرد: در این گردهمایی بیش از ۱۵۰۰ مقاله. دریافت کردیم و مسئله مهم مورد توجه ما، تحقق دولت الکترونیک در مسیر اهداف اقتصاد مقاومتی است و در این راستا ۲۶۰ هزار صفحه کاغذ در فضای مجازی ایجاد شد.

بیگ زاده ادبیات را مرکز ثقل  خاستگاه تمام اندیشه های بشری دانست و گفت: امروز آلمانی ها از قبل افسانه های کهن ایرانی برآنند تا برای کودکانشان از منظر هستی شناسی، عقل، عشق، اخلاق، خدا کار کنند.

وی با اشاره به اینکه نیاز بشر در افسانه های کهن است، گفت: راه درازی برای شناخت ادبیات خود داریم و وظیفه داریم به جهان نشان دهیم که ادبیات خاستگاه اندیشه در جهان است.

دبیر علمی دوازدهمین گردهمایی بین‌المللی انجمن ترویج زبان و ادب فارسی با اشاره به اینکه ۱۲۰ سخنرانی برای این گردهمایی در نظر گرفته شده، افزود: تجلیل از پژوهشگران برتر از دیگر برنامه‌ها است.

بیگ زاده زبان فارسی را اساس هویت ملی در کشور دانست و بیان کرد: شورای علمی این گردهمایی متشکل از صد استاد برجسته دانشگاه است.

وی با اشاره به تلاش برای تشکیل انجمن زبان و ادب فارسی غرب کشور در کرمانشاه افزود: دانشگاه باید اثرگذار باشد تا فرهنگ استوار یابد و امنیت برقرار شود، ادبیات باید معطوف به نیازهای جامعه حرکت خود را بازنگری کند.

بیگ زاده تأکید کرد: مسئولان، پژوهشگران و فرهیختگان را دریابند، کسانیکه دل در گرو اعتلای ایران اسلامی دارند.

دیدگاه شما