آخرین اخبار

25. مرداد 1396 - 20:58   |   کد مطلب: 295621
طاق نیوز: مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان کرمانشاه در نخستین همایش استانی برای بلوط در کرمانشاه که در کانون پرورشی کرمانشاه برگزار شد، از بلوط به عنوان شناسنامه هویتی و تاریخی زاگرس یاد و اظهار کرد: آتش سوزی در جنگل های بلوط قلب دوستداران طبیعت را آتش می زند.

به گزارش خبرنگار  طاق نیوز، رضا موزونی در این همایش گفت : بلوطها در همه دوران ها برادران ما بوده اند و سایه گستر روزگاری تنهایی ، روزگار خوشحالی و روزگار دلتنگی مردمان این سرزمین اند .

وی گفت : احترام به محیط زیست باید در دوران کودکی در کودکان نهادینه شود  به همین منظور کانون در سال گذشته به تنهایی این همایش را کلید زد به نحوی که اکنون شاهد رسیدن حدود 1500 اثر در هشت رشته هنری وادبی هستیم .

مدیر کل کانون گفت: وظیفه ذاتی و سازمانی کانون پرداختن به موضوع بلوط نیست اما هیچ موضوع اجتماعی هم نمی تواند بی ربط با بچه ها باشد وبه همین منظور ما در قالب یک همایش توسط بچه ها به یاری معنوی بلوطها شتافتیم .

وی افزود : حضور حداکثری علاقمندان در این همایش که بدون دعوت رسمی بوده یعنی اینکه همه ی ما برای منابع طبیعی و درختان بلوط دغدغه داریم .

مدیر کانون کرمانشاه پیشنهاد داد که یک میدان یا خیابان در شهرکرمانشاه یا یکی از شهرستانها به نام بلوط نامگذاری شود .

رضا موزونی ادامه داد: بلوطها بخشی از هویت جغرافیایی ما هستند وبرای نجات آنها، همه ی تریبونها باید بکار بیفتند ،

وی خاطرنشان کرد: پیداشدن انبوه ذغال بلوط در هر خانه ای باید مایه ی سرشکستگی و کاهش منزلت اجتماعی ما باشد .

موزونی خبرهای مربوط به آتش سوزی در جنگلها را غم انگیز دانست و افزود: گاه در اثر بی توجهی هموطنانمان خبرهای غم انگیزی ازوقوع آتش در جنگل‌های بلوط به گوش می‌رسد که دل هر دوستدار طبیعتی را به درد می‌آورد.

مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان کرمانشاه اظهار کرد: وقتی آتش به جان منابع طبیعی می‌افتد خیلی از مردم بومی برای خاموش کردن آتش داوطلب می‌شوند، این در حالیست که خیلی از آنها آموزش های لازم برای اطفای حریق ندیده‌اند و اصلا نمی دانند که باید برای کمک به خاموش شدن حریق چه کار کنند.

موزونی تاکید کرد: اگر شرایطی فراهم شود تا متقاضیان اطفای حریق توانایی و تخصص لازم برای کمک به مهار آتش را کسب کنند، بهتر و راحت‌تر خواهند توانست در امر اطفای حریق مشارکت داشته باشند.

وی یادآور شد: فرمانداریها با ارائه آموزش ‌های اولیه اطفای حریق می‌توانند نقش مهمی در اطفای به موقع آتش سوزی‌ها داشته باشند.

مدیر کانون پرورش فکری کرمانشاه در ادامه گفت : به دلیل نداشتن اطلاعات کافی امسال تندیس بلوط را نتوانستیم به گروهی یا شخص خاصی هدیه کنیم درحالی که می دانستیم انجمنها و افراددلسوزی در زمینه کاشتن بلوط و خاموش کردن آتش نقش جدی داشته اند اما امیدواریم با کمک استانداری و نهادهای مربوط این تندیس توسط عالی ترین مقام اجرایی استان یعنی استاندار به تلاشگران عرصه محیط زیست اهدا گردد.

وی درپایان از همه ی روزنامه ها ، کانالهای تلگرامی ، انجمنهای مردم نهاد و دلسوزان طبیعت و بلوط تشکر نمود .

نخستین همایش استانی بلوط پس از طی فرآیندی یکساله با معرفی 60 برگزیده کودک ونوجوان به کار خود پایان داد .

 

دیدگاه شما