آخرین اخبار

26. تير 1396 - 13:38   |   کد مطلب: 295520
طاق نیوز: مدیر مرکز تخصصی تفسیر و علوم قرآنی استان کرمانشاه: یکی از مهمترین مضرات حجابی و بی حجابی برهم خوردن آرامش روانی جامعه است زیرا باعث می شود ذهن ها به جای اینکه درگیر مسائل علمی و مثبت باشند درگیر مسائل بی ارزشی شوند که تکامل فکری جامعه را با رشد منفی مواجهه می سازد.

الهام نور الهی مدیر مرکز تخصصی تفسیر و علوم قرآنی استان کرمانشاه در گفتگو با خبرنگار طاق نیوز، گفت:حجاب در لغت به معنای پوشش است و در قرآن هم خداوند در آیه 59 سوره احزاب در این باره می فرماید: (يَا أَيُّهَا النَّبِيُّ قُلْ لِأَزْوَاجِكَ وَبَنَاتِكَ وَنِسَاءِ الْمُؤْمِنِينَ يُدْنِينَ عَلَيْهِنَّ مِنْ جَلَابِيبِهِنَّ ۚ ذَٰلِكَ أَدْنَىٰ أَنْ يُعْرَفْنَ فَلَا يُؤْذَيْنَ ۗ وَكَانَ اللَّهُ غَفُورًا رَحِيمًا) ای پیغمبر (گرامی) با زنان و دختران خود و زنان مؤمنان بگو که خویشتن را به چادر فرو پوشند، که این کار برای اینکه آنها (به عفّت و حرّیت) شناخته شوند تا از تعرض و جسارت (هوس رانان) آزار نکشند بسیار نزدیکتر است و خدا (در حق خلق) بسیار آمرزنده و مهربان است.

وی تصریح کرد: در این آیه به "جلباب" اشاره شده که در واقع به همان پوشش گشادی گفته می شود که مثل چادر زن ها می پوشند و روی همه پوشش ها قرار می گیرد، همچنین در جای دیگر و در آیه های 30 و 31 سوره نور هم  در مورد "خمار" به معنای مقنعه و روسری صحبت می کند که بعد از اسلام دستور داده شده تا زنان با استفاده از به اصطلاح پوشش مقنعه آن را روی سینه خود بیندازند تا پوشیده باشد.

حجاب کامل به چه معنا است و چگونه است؟

نور الهی در پاسخ به این سوال گفت: در واقع حجاب کامل آن حجابی است که پوشش بدن را حفظ کند،  یعنی برجستگی های بدن را بپوشاند، نازک نباشد، بدن نما نباشد، کوتاه نباشد و به طور کلی پوشش کاملی باشد.

وی خاطر نشان کرد: بهترین و کامل ترین پوششش همین پوششی است که در آیات قرآن به آن اشاره شده یعنی همین روسری و مقنعه ای که ازجلو و روی سینه را بپوشاند و نیز چادر یا پوشش بلندی که سرتاسری تمام پوشش ها را در بر بگیرد که این را می توان یک حجاب کامل نامید.

مدیر مرکز تخصصی تفسیر و علوم قرآنی استان کرمانشاه همچنین در مورد رنگ های مورد استفاده در حجاب هم اسلامی اذعان کرد: در این راستا رنگ بندی خاصی مطرح نیست این که مثلا یه رنگ خاص را فقط بتوان پوشید و یا فقط رنگ مشکی مطرح باشد در واقع استفاده از رنگ های مختلف مانعی ندارد اما به شرط آن که رنگ مورد استفاده رنگی که جذاب بوده و جلب توجه کند نباشد.

آیا حجاب فقط برای بانوان تعریف شده است؟

وی در این باره اظهار داشت: در دین مبین اسلام به این شکل نیست که حجاب تنها برای بانوان تعریف شده باشد اتفاقا در آیه 30 و 31 سوره نور که در مورد حجاب و حفظ چشم ها ابتدا در مورد پوشش مردها سفارش شده است، یعنی آیه اول در مورد پوشش مردها نازل شده و بعد آیه 31 در مورد پوشش زن ها آمده است.

نور الهی تصریح کرد: اما محدوده پوشش برای مردها و زن ها متفاوت است چون که کارکردهای اجتماعی، وظایف و مسئولیت هایی که به عهده زن و مرد است متفاوت بوده،  بنابراین پوشش مرد و زن هم با هم فرق میکند.

با توجه به هجمه فرهنگی دشمن در راستای ترویج بد حجابی و بی حجابی چه اقداماتی را باید انجام داد؟

مدیر مرکز تخصصی تفسیر و علوم قرآنی استان کرمانشاه گفت: یکی از اقداماتی که باید در مقابله با این موضوع انجام شود فریضه مهم و واجب امر به معروف و نهی از منکر است که اگر به نحوی تاثیر گذار در جامعه رواج پیدا کند می تواند بدحجابی و بی حجابی و گناه های دیگر به تبع آن را از بین ببرد.

وی ادامه داد: یکی دیگر از این اقدامات آگاه سازی افراد جامعه برای مقابله با این هجمه فرهنگی دشمن است، یعنی ما در مقابل هرآفندی باید پدافندی داشته باشیم و در واقع حفظ فرهنگ ما از طریق همین آگاه سازی و شفاف سازی صورت می گیرد، از این طریق که حجاب و فواید آن را به مردم بشناسانیم  و با امر به معروف و نهی از منکر مانع از ادامه بدحجابی در جامعه شویم.

نور الهی افزود: همچنین نهادها و ارگانهای مهمی همچون آموزش و پرورش، خانواده، مراکز دولتی و غیر دولتی که می توانند در فرهنگ و اشاعه ی ارزشهای دینی و انقلابی موثر باشند باید به انجام صحیح و اثر بخش تکالیف و مسئولیت های خود بیشتر توجه کنند، به عنوان مثال اگر بچه های ما به مسئولیت های شرعی خودشان آگاهی یابند و در مدرسه معرفت لازم را نسبت به مسائل به دست آورند تاثیر خیلی بیشتری دارد از زمانی که به بلوغ برسند و ما تازه بخواهیم حجاب را برای آنها تعریف کنیم، نهادینه کردن ارزشها و اعتقادات از دوران کودکی بر ذهن افراد و در دوران مدرسه در واقع حک کردن نقش بر روی سنگ می شود که برای همیشه در وجود فرد باقی خواهد ماند.

مدیر حوزه علمیه سطح سه خواهران کرمانشاه خاطر نشان کرد: ما اگر خوراک خوب به فرزندان خود ندهیم دشمن در واقع با هله هوله و چیزهایی که برای کودکان و نوجوانان ما جذابیت دارد آنها را فریب می دهند، ما باید خوراک سالم برای روح فرزندانمان داشته باشیم و آن خوراک سالم یعنی اینکه به او لذت حجاب و محبت خدا نسبت به بندگان را بفهمانیم .

نورالهی افزود: سفارش هایی که خداود در آیات و روایات نسبت به همسر دارد واینکه  به مردها سفارش کرده که با زن ها به بهترین شکل رفتار کنند وهمین طور وقتی که زن مادر می شود بهشت را زیر پاهایش قرارمی دهد این امر در واقع نشان دهنده نگاه خاص خداوند به جنس زن است و در واقع زن یک ریحانه و یک گل است که خداوند نخواسته به او سخت بگیرد بلکه دوستش داشته و خواسته تا از هر گونه آسیبی محفوظ بماند.

وی یادآور شد: زن عضو حیاتی جامعه است که با آسیب دیدن آن جامعه دچارآسیب می شود و دشمنان و مستکبرین هم کاملا به این مسئله اذعان دارند و برهمین اساس است که گفته اند، اگر می خواهید جامعه ای را زمین بزنید زن های آن جامعه را به آلودگی بکشید و حجاب را از این جامعه بگیرید، و اینجاست که باید در چگونگی تربیت زن مسلمان نهایت دقت را بکار گرفت و کاری کرد که با ایجاد درکی درست و منطقی ازمسئله حجاب و داشتن پوشش این امر برای وی جذاب و نهادینه گردد.

علت گرایش جوانان به سمت تفکرات غربی و به اصطلاح روشنفکرانه در چیست؟

مدیر مرکز تخصصی تفسیر و علوم قرآنی استان کرمانشاه علت گرایش جوان های ما به سمت تفکرات غربی و به اصطلاح روشنفکرانه را انجام تبلیغات گسترده و جذاب از سوی دشمنان دانست و گفت: آنها با ارزش جلوه دادن ضد ارزشها سعی در تخریب جوامع جهان سوم و در حال پیشرفت را دارند و در پی آن هستند که از رشد و ترقی این کشورها جلوگیری کنند و این در حالی است که خود آنها درکشورهایشان  ارزشهای ما را عملی کرده در قوانین مختلف فرهنگی، آموزشی و اجتماعی و..  خود از بسیاری از ارزشها و هنجارهای ما استفاده می کنند.

نورالهی اظهار داشت: در واقع مواردی که دشمنان به عنوان مد به کشور ما ارسال می کنند در کشور خودشان به عنوان یک امر ممنوع تلقی می شود چرا که می دانند این نوع رفتارها و تفکرات عوارض مخربی به همراه دارد و باعث می شود تا رشد فرهنگی، اجتماعی و فکریشان تنزل یابد و از جنبه های مختلف ضربه خواهند خورد.

به نظر شما تبعات این ضد ارزش( عدم رعایت حجاب اسلامی) در جامعه به چه صورت خواهد بود؟

وی در ادامه گفت: یکی از مهمترین مضرات و آثار منفی بد حجابی و بی حجابی برهم خوردن آرامش روانی جامعه است زیرا باعث می شود ذهن ها به جای اینکه درگیر مسائل علمی و مثبت باشند درگیر مسائل بی ارزشی شوند که تکامل فکری جامعه را با رشد منفی مواجهه می سازد و تحت تاثیر قرار می گیرد.

مدیر حوزه علمیه سطح سه خواهران استان کرمانشاه افزود: رواج این امر از عوامل سست شدن بنیان خانواده ها بوده و موجب گردد که مرد یا زن یک خانواده نسبت به همسر خودش سرد شود که این امر بنیان خانواده را تحت تاثیر قرار داده و ارزش و اعتبار زن و یا مرد را در جامعه یایین آورده و باعث ایجاد نا امنی و فساد در سطح جامعه می گردد.

نور الهی اذعان داشت: کسی که بدحجاب و یا بی حجاب است در واقع دارد کشتی جامعه را سوراخ می کند و نه تنها به خودش آسیب می زند بلکه نتیجه این عمل آسیب زدن به تمامی افراد یک جامعه است.

وی در پایان گفت: شناساندن دشمنان که دست پروره شیطانند و اهداف شوم و پلید آنها به جوانان و فهم این موضوع به آنان که تبلیغ آزادی از سوی مستکبرین در واقع عین اسارت و بیرون آوردن از بندگی خداوند است و نیز یادآوری این مهم به فرزندانمان که ما باید مرحله بعدی زندگی خود در آخرت را هم در نظر داشته باشیم و به این یقین برسیم که اگر کسی در دنیا خود را در معرض یک سری محدودیت ها و سختی هایی قرار داد به خاطر رعایت دستورات شرعی قطعا در آخرت از لذت های دائمی استفاده خواهد کرد و کسی که لذت های زود گذر دنیا را ترجیح می دهد در آخرت عذاب دائمی را برای خود میخرد می تواند از جمله راهکارهای مقابله با آفت بدحجابی و بی حجابی در جامعه باشد.

 

دیدگاه شما