آخرین اخبار

18. خرداد 1396 - 2:37   |   کد مطلب: 295381
طاق نیوز: نماینده ولی فقیه و امام جمعه کرمانشاه با بیان این مطلب که اول هنرمند خود خداوند است گفت: هر آن چه را که هنرمندان برای خلق آثار خود از آن الهام می گیرند، هنر و آفریده خداوند است بنابراین خود نمی توانند به تنهایی مبدع و ایجاد کننده یک اثر هنری باشند.

به گزارش خبرنگار طاق نیوز،  آیت الله مصطفی علما شامگاه چهارشنبه در محفل شعر "خلوت انس" که به همت سپاه حضرت نبی اکرم (ص) و سازمان بسیج هنرمندان استان کرمانشاه در محل بیت امام جمعه برگزار شد، با جمعی از اصحاب فرهنگ و هنر استان و نیز مسئولین انجمن های ده گانه این سازمان دیدار و گفتگو کرد.

وی با بیان این مطلب که اول هنرمند خود خداوند است گفت: هر آن چه را که هنرمندان برای خلق آثار خود از آن الهام می گیرند، هنر و آفریده خداوند است بنابراین خود نمی توانند به تنهایی مبدع و ایجاد کننده یک اثر هنری باشند.

آیت الله علما اظهار داشت: هر چه را که خداوند دارد ما هم به عنوان خلیفه الله دارا هستیم در واقع هنر ما باید این باشد که بتوانیم جلوه های الهی وجود خود را به ظهور و بروز برسانیم.

امام جمعه کرمانشاه با اشاره به اینکه واژه به واژه قرآن  معجزه است تصریح کرد: قرآن موسیقی و سبک و سیاق خاصی دارد و با هنر و هنرنمایی خود مطالب را به زیبایی منتقل می کند، از این رو است که قرائت، تفسیر، دستور العمل و تامل درآن دلنشین است چه برای مسلمانان و چه غیر مسلمانان لذا ما مضحر او هستیم و هر هنری که در خدا هست در انسان هم هست مهم این است که ما این را به ظهور برسانیم.

وی با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری که از امام به عنوان فردی هنرمند یاد کردند، گفت: امام(ره) شخصیتی بود که توانست با هنر خود جوانانی را جذب کرده و تربیت کند که اینچنین درهشت سال دفاع مقدس دست به حماسه آفرینی زدند و همچنین افرادی مثل مطهری ها و بهشتی ها را جذب کرد که این خود کار ساده ای نیست و هنری است که باید در آن تامل شود.

آیت الله علما همچنین با اشاره به برگزاری جلسات با شاعران توسط مقام معظم رهبری و اهمیت این موضوع خاطر نشان کرد: بسیاری از حرکات انقلاب باید در غالب شعر نشان داده شود مثلا اگر ما ده ها سال درباره دفاع مقدس و ریزه کاری های آن شعر بگوییم و وارد ادبیات آن شویم هنوز کم انجام داده ایم.

 نماینده ولی فقیه و امام جمعه کرمانشاه ادامه داد: قصه هنر، ذوق و قریحه و سرودن شعر در وجود انسان ها معمولا هست اما این باید در انسان به ظهور برسد و مهم این است که بدانیم چگونه این ذوق و قریحه را خرج کرده و آن را ماندگار سازیم مانند آثاری که حافظ و مولانا و ... خلق کردند.

وی همچنین به وجود صدها شرح بر اثر ماندگار حافظ به زبان های ایرانی و دیگر زبانهای زنده دنیا اشاره کرد و گفت: این ماندگاری به جهت محتوای غنی اشعار حافظ است و این کتاب دارای یک دوره سیر و سلوک عارفانه و معنوی است.

لازم به ذکر است، در این مراسم که به همت مسئولین سازمان بسیج هنرمندان برگزار شد، شاعران هنرمند ضمن قرائت اشعار خود مورد تشویق قرار گرفته و با اهداء جوایزی از آنان تقدیر شد.

در پایان این دیدار نماز مغرب و اعشاء به امامت آیت الله علما اقامه شد و سپس حاضران روزه خود را به همراه امام جمعه استان افطار کردند.

دیدگاه شما