آخرین اخبار

8. خرداد 1396 - 10:59   |   کد مطلب: 295347
رئیس انجمن سینمای جوان استان کرمانشاه خبر داد:
پنجاه و هفتمین جشنواره منطقه‌ای سینمای جوان در کرمانشاه برگزار می شود
طاق نیوز: رئیس انجمن سینمای جوان استان کرمانشاه، از برگزاری پنجاه و هفتمین جشنواره منطقه‌ای سینمای جوان در کرمانشاه خبر داد.

کامران رضایی در گفتگو با خبرنگار طاق نیوز، از برگزاری پنجاه و هفتمین جشنواره منطقه ای سینمای جوان  از تاریخ ۲۲ الی ۲۵ شهریور ماه سال ۹۶ و به مدت ۴ روز در استان کرمانشاه خبر داد.

 وی افزود: این جشنواره با حضور استان های (البرز، قزوین، گیلان، زنجان، همدان، کردستان، ایلام، اردبیل، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی و کرمانشاه) توسط انجمن سینمای جوانان ایران و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه برگزار می شود.

رئیس انجمن سینمای جوان استان کرمانشاه اشاره ای به  آیین نامه پنجاه و هفتمین جشنواره منطقه ای سینمای جوان- کرمانشاه داشت و گفت:  این جشنواره با هدف ارتقای دانش سینمایی، ایجاد فضای رقابت سازنده بین فیلمسازان، شناسایی و معرفی استعدادهای سینمایی، تثبیت جایگاه فیلم کوتاه به عنوان سینمای مستقل و آینده(سینمای اندیشه) و بازاریابی داخلی و خارجی و عرضه اقتصادی فیلم به نفع تولیدکنندگان فیلم کوتاه برگزار خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه این جشنواره در سه بخش مسابقه فیلم کوتاه، فیلمنامه و عکس برگزار می شود گفت: بخش فیلم آن  شامل دو بخش مسابقه و جنبی است.

رضایی تصریح کرد: این بخش غیر رقابتی فرصتی است برای تبادل اندیشه ها و تجربه های هنرمندان و ایجاد زمینه ای مناسب برای ارزیابی جایگاه آثار فیلمسازان فیلم کوتاه شامل نمایش ویژه، بزرگداشت، مرور آثار، نشست های تخصصی و …  است.

رئیس انجمن سینمای جوان استان کرمانشاه در خصوص مقررات خاص بخش فیلم اذعان داشت: در این بخش حداکثر زمان برای آثار ۳۰ دقیقه است و  تاریخ تولید آثار باید پس از فروردین ۱۳۹۴ باشد. فیلم هایی که برای جشنواره های منطقه ای سینمای جوان ارسال شده اند امکان حضور در این دوره از جشنواره را ندارند.

وی افزود: آثاری که در این جشنواره موفق به دریافت تندیس به عنوان بهترین فیلم داستانی، مستند، تجربی، پویانمایی  و بهترین فیلم جشنواره شوند مستقیماً به بخش مسابقه «سی و چهارمین جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران» راه می یابند.

رضایی خاطر نشان کرد: البته  فیلم های شرکت کننده در دوره های گذشته  جشنواره فیلم کوتاه تهران  که به بخش مسابقه راه یافته و دیپلم یا تندیس نگرفته باشند می توانند به این دوره از جشنواره ارسال شوند، بدیهی است  در صورتیکه این فیلم ها موفق به کسب تندیس در این جشنواره شوند به جشنواره سی و چهارم فیلم کوتاه تهران راه پیدا نخواهند کرد.

وی گفت: از نظر تعداد آثار ارسالی محدودیتی وجود ندارد. و  در صورت راهیابی فیلم به بخش مسابقه ارسال تاییدیه تهیه کننده الزامی است.

رئیس انجمن سینمای جوان استان کرمانشاه در خصوص شرایط فنی آثار نیز گفت:  همۀ آثار ارسالی باید به صورت فایل دیتا و بر روی سخت افزارهایی مانند    DVD(Data)  – DVD۹ –  Flash memory -Hard External – SD card و تنها با فرمت‌های زیر به دبیرخانه جشنواره ارایه شوند. سخت افزارهای فوق الذکر عودت داده می شود

 وی تاکید کرد: همه آثار ارسالی با نرم افزارها و فرمت های فرمت های قابل پذیرش اعم از سیستم عامل Windows  شامل  نرم افزار Edius، XD cam،   HDV(m۲t)،   Canopus HQ standard،   DV Avi و نرم افزار Premiere شامل،   MPEG۴ (H.۲۶۴)،   MXF OP۱a، Microsoft Avi، سیستم عامل MAC، نرم افزارهای Finalcut و Premiere  XDCAM EX (۳۵Mb/s VBR) و MOV(H.۲۶۴) تهیه و ارسال شوند.

رضایی ادامه داد: از آنجا که در پنجاه و هفتمین جشنواره منطقه ای سینمای جوان فرآیند ارسال فیلم‌ها به دبیرخانه جشنواره یک مرحله‌ای است، در صورت انتخاب هر فیلم برای بخش مسابقه، فایل ارسال شده توسط فیلمساز، مستقیماً و بدون هیچ تغییری در جشنواره به نمایش در خواهد آمد. از این رو اکیداً از ارسال آثار خود به صورت  DVD video یا همان VOB خودداری فرمایید.

رئیس انجمن سینمای جوان استان کرمانشاه افزود: بدیهی است به علت تراکم آثار ارسالی و محدودیت زمانی، فایل‌های معیوب و یا فرمت‌های متفرقه به هیچ عنوان در مرحله انتخاب آثار شرکت داده نخواهند شد.

وی در خصوص جوایز بخش فیلم نیز گفت:  هیأت انتخاب و داوری متشکل از سه تا پنج عضو از هنرمندان و کارشناسان،   بخش مسابقه را داوری و جوایز زیر را به برگزیدگان اهدا خواهند کرد و جوایز آن عبارت است از جایزه بزرگ شامل تندیس و مبلغ ۵۰ میلیون  ریال به بهترین فیلم جشنواره (این جایزه به تهیه کننده تعلق می گیرد).

رضایی خاطر نشان کرد: تندیس جشنواره و مبلغ ۳۵ میلیون ریال بابت  بهترین فیلم داستانی، تندیس جشنواره و مبلغ ۳۰ میلیون  ریال به بهترین فیلم پویانمایی، تندیس جشنواره و مبلغ  ۳۰ میلیون ریال برای بهترین فیلم مستند و تندیس جشنواره و مبلغ ۳۰ میلیون ریال به بهترین فیلم تجربی اهدا خواهد شد.

وی همچنین از اهدای  تندیس جشنواره و مبلغ ۲۵ میلیون ریال به صورت مجزا و برای هر بخش به به بهترین پژوهش در فیلم مستند، بهترین فیلمنامه،  بهترین تصویربرداری، بهترین تدوین و بهترین صدای فیلم خبر داد.

رئیس انجمن سینمای جوان استان کرمانشاه گفت: تندیس جشنواره ۲۰ میلیون ریال به برترین استعدادهای جوان  اهدا خواهد شد. همچنین هیات داوران می تواند حداکثر دو دیپلم افتخار و مبلغ ۱۰ میلیون ریال تحت عنوان تقدیر هیات داوران اهدا کنند.

رضایی اظهار داشت: به منظور تشویق هنرجویان، دانشجویان و علاقمندان فیلم کوتاه، متولدین سال ۱۳۷۴ به بالا که اولین یا دومین اثر تولیدی خود را ارائه کرده اند جایزه ای تحت عنوان استعداد جوان اهدا خواهد شد.

وی در خصوص بخش فیلمنامه نیز خاطر نشان کرد:  به منظور کشف استعدادهای جوان در زمینه فیلمنامه نویسی و با توجه به اهمیت این حوزه به عنوان زیر ساخت تولید فیلم دو بخش آزاد و اقتباسی برگزار می شود که بخش اقتباسی اقتباس ادبی از متون کهن یا معاصر ایرانی، متون مرتبط با انقلاب اسلامی، دفاع مقدس و بیداری اسلامی با ذکر مأخذ استو

رئیس انجمن سینمای جوان استان کرمانشاه در خصوص مقررات خاص بخش فیلمنامه  گفت: هر فیلمنامه باید به  شکل آنلاین ثبت نام شده  و کد دریافتی از سایت را نزد خود نگه دارید.

رضایی افزود:  فیلمنامه ها باید با یکی از دو فرمت pdf  یا word  در هنگام ثبت اثر ضمیمه شود. همچنین همراه بودن خلاصه فیلمنامه در حداکثر یک صفحه A۴ در صفحه اول فیلمنامه  الزامی است و فیلمنامه باید  بر مبنای زمان حداکثر ۲۵ دقیقه نوشته شده باشد.

وی  ادامه داد: تعداد فیلمنامه های ارسالی هر نفر برای هر دو بخش آزاد  و  ویژه در مجموع حداکثر چهار فیلمنامه در نظر گرفته شده است. فیلمنامه های ارسالی نباید تولید شده باشند.

رئیس انجمن سینمای جوان استان کرمانشاه در خصوص جوایز بخش فیلمنامه نیز افزود:  هیأت داورن متشکل از سه کارشناس و هنرمند، این بخش را داوری و جوایزی را به برگزیدگان اهدا خواهند کرد.

رضایی گفت: در بخش آزاد تندیس جشنواره و مبلغ ۲۰ میلیون ریال و الویت حمایت از تولید اثر به بهترین فیلمنامه به عنوان نفر اول، دیپلم افتخارجشنواره  و مبلغ ۱۵ میلیون ریال و اولویت حمایت از تولید اثر به بهترین فیلمنامه به عنوان نفر دوم و لوح تقدیر و مبلغ ۱۰میلیون ریال و الویت حمایت از تولید اثر به بهترین فیلمنامه به عنوان نفر سوم جوایز اهدایی خواهد بود.

وی افزود: جوایز در بخش اقتباسی  تندیس جشنواره، مبلغ ۲۰ میلیون ریال  جایزه نقدی و الویت حمایت از تولید اثر به بهترین فیلمنامه اقتباسی خواهد بود. همچنین هیأت داوران می توانند علاوه بر جوایز مذکور، حداکثر دو لوح تقدیر و مبلغ ۵ میلیون ریال به آثار برتر اهدا کنند.

رئیس انجمن سینمای جوان استان کرمانشاه در ادامه گفت: جشنواره در بخش عکس  شامل دو بخش مجموعه عکس و تک عکس است و  در این بخش به مفاهیم والای فرهنگی براساس باورها و ویژگی های فرهنگی مناطق مختلف ایران اسلامی، ارائه اندیشه ای نو بر پایه پژوهشی جامع برای دستیابی به بیانی صریح و قدرتمند در ارائه یک اثر ناب پرداخته می شود.

رضایی افزود: بخش مسابقه با موضوع  آزاد  برگزار می شود و شرکت در مسابقه برای عموم آزاد است. همچنین عکس های راه یافته به بخش مسابقه در نمایشگاه به نمایش گذاشته خواهد شد.

وی در خصوص مشخصات آثار این بخش تاکید کرد:  عکس ها باید با فرمت JPG  با پسوند RGB، اندازه ضلع بزرگ ۱۲۰۰ پیکسل وحداقل ۳۰۰ کیلوبایت و حداکثر ۷۰۰ کیلوبایت هنگام ثبت اثر ضمیمه شود و هر عکاس حداکثر با ۱۰ فریم به صورت تک عکس یا مجموعه عکس می تواند شرکت کند.

رئیس انجمن سینمای جوان استان کرمانشاه  در خصوص بخش مجموعه عکس گفت:  هرعکاس می تواند حداکثر ۷ قطعه عکس را که در چارچوب متعارف مجموعه عکس قرار می گیرند ارسال کند.

رضایی افزود: در بخش تک عکس عکاسان در این بخش حداکثر با ارسال ۵ قطعه عکس می توانند در مسابقه شرکت کنند و عکس ها می تواند به صورت رنگی وسیاه وسفید باشد.

وی در خصوص حقوق معنوی آثار پذیرفته شده  نیز گفت:  برگزار کننده به هر تک عکس راه یافته به جشنواره مبلغ ۵۰۰ هزار و هر مجموعه عکس یک میلیون و ۵۰۰  پرداخت می کند.

رئیس انجمن سینمای جوان استان کرمانشاه افزود:  صاحبان آثار  به برگزار کنندگان اجازه می دهند تا از آثارشان در کلیه انتشارات، بیلبورد های تبلیغاتی، پوستر جشنواره در نمایشگاه های فرهنگی داخلی استفاده کنند.

رضایی در خصوص جوایز بخش عکس  نیز گفت: هیأت داوران متشکل از  سه کارشناس و هنرمند، این بخش را داوری و جوایز ی را به برگزیدگان اهدا خواهند کرد و تندیس جشنواره و مبلغ ۲۵ میلیون ریال  به بهترین مجموعه عکس و تندیس جشنواره و مبلغ ۲۰ میلیون ریال به عکس اول اهدا می شود.

وی افزود:  دیپلم افتخار و مبلغ ۱۵ میلیون ریال به عکس دوم، لوح تقدیر و مبلغ ۱۰ میلیون ریال به عکس سوم، لوح تقدیر و مبلغ ۱۰ میلیون ریال به بهترین استعداد جوان  اهدا خواهد شد. هم چنین هیأت داوران می توانند علاوه بر جوایز اعلام شده حداکثر دو لوح تقدیر به همراه جایزه نقدی به مبلغ ۵ میلیون ریال به عکاسان اهدا کنند و این جایزه به متولدین ۱۳۷۶ به بالا تعلق می گیرد.

رضایی ادامه داد: در بخش جنبی آثار عکاسان مطرح داخلی و خارجی به نمایش گذاشته خواهد شد.

وی در خصوص مقررات عمومی این جشنواره نیز گفت:  در این جشنواره شرکت همه‌ی فیلمسازان، نهادها، سازمان‌های دولتی و تهیه کنندگان بخش خصوصی آزاد است.

رئیس انجمن سینمای جوان استان کرمانشاه افزود: ثبت نام در جشنواره تنها از طریق اینترنت امکان پذیر است بنابر این لازم است درخواست کنندگان با مراجعه به سایت iycs.ir فرم تقاضای شرکت در جشنواره را تکمیل کرده و هنگام ارسال کپی آثار، نام فایل را به کد دریافتی از سایت تغییر نام دهند.

وی ادامه داد: در این بخش به هیچ عنوان امکان تغییر و یا ارسال مجدد آثار وجود ندارد،   به آثاری که به بخش مسابقه راه یافته‌اند، گواهی شرکت داده خواهد شد، آثاری که استانداردهای فنی و نمایشی را نداشته باشند از بخش مسابقه حذف می شوند.

رضایی تاکید کرد: دبیرخانه جشنواره، مسئولیتی در قبال آسیب‌های ناشی از ارسال نامطلوب آثار از جانب شرکت کننده را نمی پذیرد و پس از راهیابی اثر به جشنواره امکان خارج کردن آن وجود ندارد.

وی گفت:  اخذ تصمیم نهایی درباره موارد پیش بینی نشده که در مقررات حاضر لحاظ نشده و یا ابهامات ناشی از مفاد آن و تغییر در بعضی از مقررات، با دبیر جشنواره است و آثار منتخب جشنواره در دفاتر انجمن سینمای جوانان ایران و سینماها و فرهنگسراها و مجموعه مکان‌ها و فضاهای نمایش فیلم‌های کوتاه توسط انجمن سینمای جوانان ایران به نمایش درخواهند آمد.

رئیس انجمن سینمای جوان استان کرمانشاه  تاکید کرد: تکمیل فرم تقاضای شرکت در جشنواره به معنای قبول مقررات اعلام شده ااست و آخرین مهلت ثبت نام و  ارسال آثار  ۱۷  تیر ماه ۱۳۹۶ است. همچنین انتخاب آثار در نیمه دوم تیرماه انجام و نیمه دوم مرداد ماه اطلاع رسانی می شود.

وی خاطرنشان کرد: این جشنواره   ۲۲ الی ۲۵ شهریور ماه ۱۳۹۶ در کرمانشاه برگزار می شود و علاقه مندان باید آثار خود را به  نشانی تهران- میدان ونک - خیابان گاندی جنوبی-  کوچه نوزدهم- پلاک ۲۰-  کدپستی: ۱۵۱۷۸۷۳۸۱۱دفتر امور جشنواره ها ارسال و روی پاکت ارسال قید شود که مربوط به پنجاه و هفتمین جشنواره منطقه ای سینمای جوان- کرمانشاه است.

رضایی در پایان شماره های ۸۶۰۸۴۸۱۶-۸۶۰۸۴۸۲۹-۰۲۱ را جهت کسب اطلاعات بیشتر با دبیرخانه جشنواره اعلام کرد.

دیدگاه شما