آخرین اخبار

2. خرداد 1396 - 20:02   |   کد مطلب: 295327
طاق نیوز: آرش منصوری از نویسندگان و کارگردانان موفق استان کرمانشاه است، وی نویسندگی را از دوران نوجوانی تجربه کرده و بیش از بیست سال است که به عنوان بازیگر و نویسنده و کارگردان در دنیای حرفه ای تئاتر حضوری فعال دارد.

به گزارش خبرنگار طاق نیوز،  آرش منصوری از نویسندگان و کارگردانان موفق استان کرمانشاه است، وی نویسندگی را از دوران نوجوانی تجربه کرده و بیش از بیست سال است که به عنوان بازیگر و نویسنده و کارگردان در دنیای حرفه ای تئاتر حضوری فعال دارد..

از وی تاکنون بیش از 70 متن نمایشی به رشته ی تحریر در آمده است. این هنرمند با حضور در چند جشنواره ی معتبر داخلی و خارجی، در بخش های بازیگری، کارگردانی و نویسندگی توانسته ضمن کسب عناوین برتر نظر صاحب نظران این رشته را به خود جلب کند.

این گفتگو به بهانه ی اجرای عمومی نمایش صحنه ای "وقتی طبل آخر را محکم تر زدند" با موضوع تروریسم انجام شده است که توجه شما را به آن جلب می کنم.

به عنوان کارگردان،لطفاً در ابتدا، این اثر را به مخاطبان این گفتگو معرفی بفرمایید.

طبل آخر نمایشی است که موضوع آن مسئله همیشگی بشر یعنی پدیده ی ترور است حتی برای جنگ نیز که پدیده ای شوم خوانده می شود گاه دلایلی آورده می‌شود اما ترور و بمب گذاری و کشتار بی گناهان واقعاً امری غیرموجه است سعی کردم به عنوان یک هنرمند ادای دین داشته باشم به قربانیان ترور.

با توجه به اینکه نویسنده ی این کار هم خود شما هستید، چه ضرورتی برای نگارش و اجرای آن احساس کردید.

یک هنرمند نمی‌تواند نسبت به آنچه در پیرامونش می گذرد بی تفاوت باشد. دو سال پیاپی دو اثر نمایشی در مورد داعش ساختم و امسال نیز به سراغ تروریسم رفتم چون تلاش دارم بر علیه بدی ها حرف بزنم.

یک اثر هنری تا چه میزان می تواند تروریسم را به عنوان پدیده ای شوم نقد کند.

ما می‌گوییم تئاتر خود زندگی است و چیزی کمتر از آن نیست پس باید به جای در جا زدن در برخی مفاهیم زندگی به سراغ معرفی دیگر زوایای هستی باشیم. به نظر من نمی توان با هیچ توجیهی از پرداختن به برخی مفاهیم شانه خالی کرد و آنچه دیدید از دیدگاه من یکی از آنهاست.

ظرفیت تئاتر و هنرهای نمایشی، برای بیان مفاهیم ارزشی و نقد ناهنجاری ها تا چه میزان استدر پاسخ به این سوال به اظهار نظر هیچ کدام از اهالی تئاتر استناد نمی کنم روشن ترین پاسخ را مقام معظم رهبری دارند و آن اینکه تئاتر منبرست و بلکه بالاتر.

و کلام آخر

این نمایش در اجرا، راه و روش خودش را دارد. خوشبختانه به تحلیلی دیگرگونه در اجرا رسیده ایم تا جایی که گویی نویسنده متن فرد دیگری است و آن روش را اجرا کردیم آن هم با تیمی بسیار خوب و هماهنگ. استقبال خوبی از این نمایش از سوی مخاطبان به عمل آمد و تقریباً هر روز سالن به مرز پر شدن رسید که حس رضایت مندی در چهره مخاطبان دیده می شد. امیدواریم اجراهای بعدی گروه نیز همین ارتباط مستقیم و خوب را با مخاطب برقرار کند.

نمایش صحنه ای "وقتی طبل آخر را محکم تر زدند" با موضوع نقد تروریسم و جریان های معاند انقلاب به نویسندگی و کارگردانی آرش منصوری و با بازی اکرم یدی، یلدا محمدی، محسن یارمحمدی و محسن امیری از سوی واحد هنرهای نمایشی حوزه هنری انقلاب اسلامی کرمانشاه اردیبهشت سالجاری در تالار مهر حوزه هنری به روی صحنه رفت.

دیدگاه شما